95 captures
03 Aug 2004 - 09 Apr 2021
About this capture


Contact
|

Svenska
|

Overview
|

Glossary
|

Links

The Riksbank Monetary policy Financial stability Market operations Statistics Published Research Notes & coins


CURRRENT NEWS
Repo rate kept unchanged at 3.25 per cent (published on 4 May 2007).
Next repo rate decision: 9.30 a.m. on 20 June 2007
 
Latest speech: Rosenberg: Monetary policy with our own interest rate path (published on 8 June 2007). Ingves: The relationship between the Swedish Riksbank and the Riksdag (published on 8 June 2007).
 
Separate minutes of the Executive Board meeting on 3 May 2007 (published on 18 May 2007).
 
The Executive Board and the General Councils views on the report "An Evaluation of Swedish Monetary Policy between 1995 and 2005".
The Executive Board: Inflation target remains, but methods can be further developed (published on 23 February 2007).

The General Council: General Council proposes changes in Sveriges Riksbank Act (published on 23 February 2007).


The objective of monetary policy
According to the Sveriges Riksbank Act, the objective of monetary policy is to “maintain price stability”. The Riksbank has interpreted this objective to mean a low, stable rate of inflation.
 
More precisely, the Riksbank's objective is to keep inflation around 2 per cent per year, as measured by the annual change in the consumer price index (CPI). There is a tolerance range of plus/minus 1 percentage point around this target. At the same time, the range is an expression of the Riksbank’s ambition to limit such deviations. In order to keep inflation around 2 per cent the Riksbank adjusts its key interest rate, the repo rate.
READ MORE
THE INFLATION REPORT HAS CHANGED NAME TO MONETARY POLICY REPORT
On 15 February the Riksbank's Monetary Policy Report was published.
This is what was previously the Inflation Report, and is now, with effect from 15 February 2007, called the Monetary Policy Report. One reason for the change in name is that the report contains a monetary policy message.
READ MORE
EVALUATION OF MONETARY POLICY
Report by Frederic S Mishkin and Francesco Giavazzi
In spring 2005 the Riksdag Committee on Finance decided to evaluate the monetary policy conducted by the Riksbank during the period 1995-2005. The Committee appointed two professors, Frederic S Mishkin, formerly of Columbia University in New York and now a member of the Federal Reserve Board of Governors, and Francesco Giavazzi, of Bocconi University in Milan, to carry out the evaluation.

The report "An evaluation of Swedish monetary policy 1995-2005" was published on 28 November.
READ MORE
LAST UPDATED 5/31/2007 
 

Price stabilityDecisions and communicationThe transmission mechanism