Gospodarka

Z historii ekonomii: Tommaso Campanella

Wszystko wspólne, a obywatele wolni, uczciwi, pracowici i szczęśliwi - to wizja państwa kolejnego utopisty, Tomasza Campanelli. Przedstawił ją w swoim głównym dziele "Miasto Słońca", które poruszyło masy ludzi i odbiło się szerokim echem w całej Europie. Dziś "Miasto Słońca" także skłania do refleksji na temat istoty państwa i funkcjonowania gospodarki, choć równie często podczas lektury można płakać ze śmiechu. Należy jednak pamiętać, że powstało ponad 400 lat temu, a autor jest pełnym temperamentu Kalabryjczykiem.... zobacz więcej »

  1. Kariera węgla kamiennego
  2. Kapitał społeczny – jakość więzi
  3. Z historii ekonomii: John Stuart Mill
więcej tematów »

Finanse

Raj dla sprytnych i bogatych

O rajach podatkowych zrobiło się ostatnio głośno, gdy niemieckie służby wywiadowcze kupiły od byłego pracownika banku LGT w Lichtensteinie listę jego klientów. Unikali oni płacenia podatków w swoich macierzystych krajach.... zobacz więcej »

  1. Niech upadają tylko anioły
  2. Co to jest "credit scoring"
  3. Długi kredyt, krótka lokata
więcej tematów »

Pieniądz

Cena inflacji?

Inflacja to stały wzrost poziomu cen w gospodarce. Ciągłe zmiany metek na towarach w sklepach są kłopotliwe i denerwujące. Ale czy to jedyny koszt cenowej gonitwy?... zobacz więcej »

  1. Inflacja niejedno ma imię...
  2. Strach przed drugą rundą
  3. Raport o inflacji i jej projekcja
więcej tematów »

Rynki

Miedź - metal wielkich emocji

Miedzią ludzie handlują od najdawniejszych czasów. Wystarczy przypomnieć, że brąz, który dał nazwę całej epoce w dziejach kultury materialnej ludzkości, jest stopem miedzi z innymi pierwiastkami. Nic dziwnego, że w zmiennych losach tego metalu jak w zwierciadle odbija się stan światowej gospodarki...... zobacz więcej »

  1. Ekologia dla bogatszych
  2. Dlaczego liderem została Słowacja
  3. Handel bez granic, ale z przeszkodami
więcej tematów »

Analizy

Jak kraje postsocjalistyczne zmieniały gospodarki

W latach 1990-2005 Polska była najszybciej rozwijającym się krajem postsocjalistycznym w Europie. Spośród wszystkich 27 państw postsocjalistycznych nieco większy skumulowany wzrost wykazał tylko Turkmenistan, ale nie ma pewności co do wiarygodności tamtejszych statystyk. Takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych przez ekonomistów SGH, którzy przeanalizowali różne strategie wzrostu gospodarczego poszczególnych krajów tej grupy.... zobacz więcej »

  1. Wrogowie merkantylistów - fizjokraci
  2. Elastyczność podaży – czyli kwestia czasu
  3. Wzrost gospodarczy w Polsce (cz. 3)
więcej tematów »

NBPortal.pl poleca

CO PISZĄ INNI?: Jesteśmy na uboczu

Gazeta Wyborcza: prof. Witold M. Orłowski wyjaśnia, dlaczego polska gospodarka powinna mieć się w najbliższych latach nieźle, mimo zaburzeń na rynkach globalnych x Rzeczpospolita: były minister finansów zachęca do zdecydowanej reformy finansów publicznych... zobacz więcej »

  1. CO PISZĄ INNI?: Oszczędności więdną
  2. CO PISZĄ INNI?: Niepokój nadzorcy
  3. Konkurs na najlepszą pracę magisterską
więcej tematów »