8 captures
08 Jul 2006 - 17 Oct 2011
DECNOVAUG
11
200620072010
About this capture


Riksbanken Penningpolitik Finansiell stabilitet Operativ verksamhet Statistik Publicerat Forskning Sedlar & mynt
 UTSKRIFT | BOKMÄRKE 
Medarbetare
Tor Jacobson
Forskningschef
Forskningsområde: Ekonometri, bank- och kreditrisker
"E-post:" tor.jacobson@riksbank.se
Länk till Tor Jacobsons egen webbplats

Kasper Roszbach
Enhetschef och forskare
Forskningsområde: Micro-ekonometri, bank- och kreditrisker
"E-post:" kasper.roszbach@riksbank.se
Länk till Kasper Roszbachs egen webbplats 

Malin Adolfson
Forskare
Forskningsområde: Internationell makroekonomi, penningpolitik
"E-post:" malin.adolfson@riksbank.se
Länk till Malin Adolfsons egen webbplats

Sophie Claeys
Forskare
Forskningsområde: Empirical Banking
"E-post:" sophie.claeys@riksbank.se
Länk till Sophie Claeys egen webbplats

Mikael Carlsson
Forskare
Forskningsområde: Makroekonomi, ekonometri
"E-post:" mikael.carlsson@riksbank.se
Länk till Mikael Carlssons egen webbplats

Paolo Giordani
Forskare
Forskningsområde: Bayesiansk ekonometri, prognoser, penningpolitik, växelkurser
"E-post:" paolo.giordani@riksbank.se
Länk till Paolo Giordanis egen webbplats
 
Mathias Trabandt
Forskare
Forskningsområde: Makroekonomi, penningpolitik, offentlig ekonomi
"E-post:" mathias.trabandt@riksbank.se
Länk till Mathias Trabandts egen webbplats
 
Mattias Villani
Forskare
Forskningsområde: Bayesiansk analys, ekonometri, prognoser
"E-post:" mattias.villani@riksbank.se
Länk till Mattias Villanis egen webbplats

Karl Walentin
Forskare
Forskningsområde: Macroeconomics and Financial Economics
"E-post:" karl.walentin@riksbank.se
Länk till Karl Walentins egen webbplats

Erik von Schedvin
Forskningsassistent
"E-post:" erik.von.schedvin@riksbank.se

Lena Löfgren
Sekreterare
"E-post:" lena.lofgren@riksbank.se
 

Tidigare anställda på forskningsenheten
 
Marianne Nessén
Tidigare forskare, nu på avdelningen för penningpolitik
Forskningsområde: Makroekonomi,  penningpolitik, internationell finansiell ekonomi
"E-post:" marianne.nessen@riksbank.se
Länk till Marianne Nesséns egen webbplats

Ulf Söderström
Forskare, nu på Bocconi University
Forskningsområde: Penningpolitik, inflationsmålspolitik, internationell makroekonomi
"E-post:" ulf.soderstrom@uni-bocconi.it
 
Anders Vredin
Tidigare forskningschef, nu avdelningschef på avdelningen för penningpolitik
Forskningsområde: Empirisk makroekonomi, penningpolitik, centralbanksforskning
"E-post:" anders.vredin@riksbank.se
 
Anders Warne
Forskare, nu på ECB
Forskningsområde: Ekonometri, makroekonomi, tidsserieanalys
"E-post:" anders.warne@ecb.int
 
Sonja Daltung
Forskare, nu på finansdepartementet
Forskningsområde: Banker, finansiell struktur ,finansiell stabilitet
"E-post:" sonja.daltung@finance.ministry.se
 
Lars Frisell
Forskare, nu på avdelningen för finansiell stabilitet
Forskningsområde: Informationsekonomi, banker, finansiell stabilitet
"E-post:" lars.frisell@riksbank.se
Länk till Lars Frisells egen webbplats 

Kristian Jönsson-Hartelius
Forskare, nu på IMF
Forskningsområde: Kvantitativ macroeconomi, internationell makroekonomi, internationell finansiell ekonomi
"E-post:" KHartelius@imf.org
 
Magnus Jonsson
Forskare, nu på avdelningen för penningpolitik
Forskningsområde: Monetär ekonomi, makroekonomi
"E-post:" magnus.jonsson@riksbank.se
Länk till Magnus Jonssons egen webbplats 

Marianna Grimaldi
Forskare
Forskningsområde: Växelkursmodellering, internationell finansiell ekonomi
"E-post:" marianna.grimaldi@riksbank.se
Länk till Marianna Grimaldis egen webbplats 

Jesper Lindé
Forskare
Forskningsområde: Makroekonomi, ekonometri, bank- och kreditrisker
"E-post:" jesper.linde@riksbank.se
Länk till Jesper Lindés egen webbplats

Peter Sellin
Gästforskare
"E-post:" peter.sellin@riksbank.se
 
Gabriela Guibourg 
Gästforskare
"E-post:" gabriela.guibourg@riksbank.se
 
 
 

SENAST UPPDATERAD 2006-06-01 
 

Kontakt English Översikt Ordlista Länkar
ForskningMedarbetareKonferenserGästerPublikationerArtiklarSeminarierHistorisk monetär statistik
Vetenskapliga rådgivareForskarnas egna webbplatser