Google Centar za privatnost

FAQ za privatnost

  1. Kako Google štiti moju privatnost?
  2. Zašto Google pohranjuje zapise podataka tražilice?
  3. Zašto se zapisi tražilice zadržavaju prije nego što postanu anonimni?
  4. Kako mogu ukloniti podatke o sebi iz Google rezultata pretraživanja?
  5. Upotrebljava li Google kolačiće?
  6. Što se događa kada su u sukobu različiti zakoni o privatnosti u različitim državama?
  7. Kako mogu kontaktirati Google ako imam pitanje ili pritužbu u vezi s privatnošću?
  8. Ključni pojmovi
    1. Osobni podaci
    2. Google račun
    3. Kolačić
    4. IP adresa
    5. Zapisi poslužitelja
    6. Osjetljivi podaci
    7. Skupni neosobni podaci
    8. URL-ovi i umetnute informacije

Kako Google štiti moju privatnost?

Mi u Googleu izrazito smo svjesni povjerenja koje naše korisnici imaju u nas i naše odgovornosti za zaštitu njihove privatnosti. Vjerujemo da su transparentnost i izbor temelji privatnosti. Kako bismo vam pomogli u donošenju informiranih odluka o vlastitoj privatnosti, obavještavamo vas koje podatke prikupljamo dok koristite naše proizvode i usluge te kako pomoću tih informacija poboljšavamo uslugu. Kada je moguće, dajemo vam i mogućnost smislenog izbora o podacima koje pružate Googleu i drugima.

Zašto Google pohranjuje zapise podataka tražilice?

Te podatke pohranjujemo iz više razloga. Najvažniji razlog za njihovo pohranjivanje je poboljšanje rezultata pretraživanja i održavanje sigurnosti naših sustava. Na temelju analize zapisa podataka naši programeri mogu raditi na poboljšavanju kvalitete pretraživanja, kao i na izradi korisnih, inovativnih usluga. Uzmimo kao primjer Google Provjeru pravopisa. Googleov softver za provjeru pravopisa automatski pregledava korisnikov upit i provjerava koristi li korisnik najuobičajeniji način pisanja riječi. Ako izračunamo da će korisnik vjerojatnije dobiti relevantnije rezultate pretraživanja s drugim načinom pisanja, postavit ćemo pitanje: „Jeste li mislili: (uobičajeniji način pisanja)?“ Kako bismo pružili ovu uslugu, proučavamo podatke u našim zapisima. Zapisi podataka pomažu nam u poboljšanju naših rezultata pretraživanja. Ako znamo da korisnici klikaju na prvi rezultat, znamo da vjerojatno radimo nešto ispravno, a ako prelaze na sljedeću stranicu ili preoblikuju svoj upit, vjerojatno nešto radimo pogrešno. Osim toga, zapisi podataka pomažu nam u sprječavanju prevare i ostalih zloupotreba kao što su krađa identiteta, napadi skriptiranjem i neželjena pošta, uključujući svaki neželjeni klik i neželjeni klik na oglas.

Zašto se zapisi tražilice zadržavaju prije nego što postanu anonimni?

Nastojimo uspostaviti ravnotežu između suprotstavljenih pritisaka s kojima smo suočeni, poput privatnosti korisnika, sigurnosti sustava i potreba za inovacijom. Smatramo da je uspostavljena odgovarajuća ravnoteža time što IP adrese činimo anonimnim nakon 9 mjeseci, a kolačiće u zapisima tražilice nakon 18 mjeseci.

Kako mogu ukloniti podatke o sebi iz Google rezultata pretraživanja?

Kao i sve ostale tražilice, Google je odraz sadržaja i javno dostupnih informacija na internetu. Tražilice nemaju mogućnost uklanjanja sadržaja izravno s interneta, pa bi uklanjanjem sadržaja iz Googlea ili drugih tražilica izvorni sadržaj i dalje postojao na webu. Ako nešto želite ukloniti s interneta, najbolji način je da pokušate kontaktirati webmastera dotične web-lokacije i zamoliti ga da napravi promjene. Kada se sadržaj ukloni i alat za indeksiranje Google tražilice ponovo posjeti stranicu, podaci se više neće pojavljivati u Googleovim rezultatima pretraživanja. Ako imate hitan zahtjev za uklanjanje, također možete posjetiti našu stranicu pomoći gdje ćete pronaći više informacija.

Upotrebljava li Google kolačiće?

Da. Kao i većina web-lokacija i tražilica, Google koristi kolačiće kako bi poboljšao vaše korisničko iskustvo te za pružanje usluga i oglašavanje. Pomoću kolačića pratimo vaše postavke, poput jezika prikazivanja rezultata pretraživanja te koristite li naš filtar za Sigurno pretraživanje. Bez kolačića Google ne bi mogao zapamtiti što različite osobe žele. Kolačiće također koristimo za pružanje usluga oglašavanja koje više odgovaraju vašim interesima.

Rečeno nam je da većina korisnika ne želi ponovo postavljati svoja računala nakon svake prijave. Ako ne želite primati kolačiće, možete promijeniti postavke svojih preglednika da vas obavijeste kada se kolačići šalju, a zatim odbiti kolačiće s određenih web-lokacija (ili sve kolačiće općenito). Kolačiće također možete izbrisati iz svog preglednika. Google tražilica radi i bez kolačića, ali ako onemogućite kolačiće, izgubit ćete dio funkcionalnih mogućnosti.

Što se događa kada su u sukobu različiti zakoni o privatnosti u različitim državama?

Naša pravila o privatnosti napravljena su u skladu sa zakonima o privatnosti u svim državama u kojima poslujemo.

Kako mogu kontaktirati Google ako imam pitanje ili pritužbu u vezi s privatnošću?

Možete nas u bilo kojem trenutku kontaktirati putem obrasca za kontaktiranje o privatnosti. Ako želite, možete nam i pisati na adresu:

Privacy Matters
c/o Google Inc.
1600 Amphitheatre Parkway
Mountain View, California, 94043
USA

Ključni pojmovi

Osobni podaci

„Osobni podaci“ informacije su koje nam dajete, a koje služe za Vašu osobnu identifikaciju, poput imena, adrese e-pošte ili informacija za izdavanje računa, ili drugi podaci koje Google može opravdano povezati s ovakvim informacijama.

Google račun

Nekim našim uslugama možete pristupiti prijavom na Google Račun i pružanjem određenih osobnih podataka (uobičajeno ime i prezime, adresa e-pošte i zaporka). Te će informacije biti korištene za provjeru autentičnosti prilikom Vašeg pristupanja Google uslugama te za zaštitu Vašeg računa od neovlaštenog pristupa drugih. Vaše osobne informacije možemo dijeliti između naših različitih usluga kako bismo Vam prilagodili sadržaj i poboljšali svoje usluge. Informacije o računu ne dijele se ni s kime osim unutar Googlea, izuzev slučajeva opisanih u Pravilima o privatnosti ili s Vašim dopuštenjem.

Svoj račun možete uređivati ili ukinuti u bilo kojem trenutku u postavkama Google računa.

„Kolačić“ je malena datoteka koja sadrži niz znakova koji se šalju na Vaše računalo kad posjetite neku web-lokaciju. Kad ponovno posjetite tu web-lokaciju, kolačić omogućuje dotičnoj lokaciji da prepozna Vaš preglednik. Kolačići mogu pohranjivati postavke korisnika i druge informacije. Svoj preglednik možete ponovno postaviti da odbija sve kolačiće ili da ukaže kad se kolačić šalje. Bez kolačića, međutim, neke značajke ili usluge web-lokacije možda neće ispravno funkcionirati.

IP adresa

Svakom računalu spojenom na internet dodjeljuje se jedinstveni broj poznat kao adresa Internetskog protokola (IP). Kako se ti brojevi uobičajeno dodjeljuju u blokovima koji se odnose na pojedine države, IP adresa često se koristi za prepoznavanje države iz koje se računalo spaja na internet.

Zapisi poslužitelja

Poput većine web-lokacija, naši poslužitelji automatski bilježe zahtjeve stranice prilikom vašeg posjeta našim lokacijama. „Zapisi poslužitelja“ uobičajeno sadržavaju Vaš web-zahtjev, adresu Internetskog protokola, vrstu preglednika, jezik preglednika, datum i vrijeme zahtjeva te više kolačića za jedinstvenu identifikaciju Vašeg preglednika.

Evo primjera tipičnog unosa u zapisu za pretraživanje „automobili“ koji je zatim objašnjen po sastavnim dijelovima:

123.45.67.89 - 25/Mar/2003 10:15:32 -
http://www.google.com/search?q=cars -
Firefox 1.0.7; Windows NT 5.1 - 740674ce2123e969

Osjetljivi podaci

„Osjetljivi osobni podaci“ uključuju podatke za koje znamo da se odnose na povjerljive medicinske podatke, rasno ili etničko porijeklo, politička ili vjerska uvjerenja ili seksualno opredjeljenje, a vezani su uz osobne podatke.

Skupni neosobni podaci

„Skupni neosobni podaci“ podaci su koji se bilježe o korisnicima i grupiraju, tako da više ne odražavaju ili ne upućuju na korisnika kojeg bi bilo moguće osobno identificirati.

URL-ovi i umetnute informacije

Neke od naših usluga, uključujući Google Alatnu traku i Google Web Accelerator, šalju URL-ove (Uniform Resource Locator) web-stranica koje zatražite na Googleu. Kad koristite te usluge, Google prima i pohranjuje URL koji šalje web-lokacija koju posjećujete, uključujući i sve osobne podatke koje operator web-lokacije umeće u njega. Neke Google usluge (npr. Google Alatna traka) omogućuju Vam uključivanje ili isključivanje opcije slanja URL-ova na Google, dok je to nekim drugim uslugama (npr. Google Web Accelerator) imanentno. Kad se prijavite za neku takvu uslugu, bit ćete jasno obaviješteni da usluga šalje URL-ove na Google, te možete li i kako uključiti ili isključiti opciju slanja.

Na primjer, kad pošaljete podatke na neku web-stranicu (npr. za identifikaciju korisnika ili podatke za prijavu), operator te web-lokacije može „umetnuti“ te podatke – uključujući osobne podatke – u svoj URL (uobičajeno nakon znaka upitnika („?“) u URL-u). Prilikom slanja URL-a na Google, naši poslužitelji automatski pohranjuju URL, uključujući i svaki osobni podatak koji je umetnut nakon upitnika. Google ni na koji način ne kontrolira web-lokacije niti umeću li one osobne podatke u URL-ove.

©2010 Google - O Googleu