Tűzvonal 08/27/2011
 
Mikor történik valami tényleg izgalmas Ein Gevben? Ahogy kitesszük a lábunkat a kibuc kapuján... Ugyan a nyaralásunk is tartogatott néhány kalkulált meglepetést, de amíg az otthonunktól távol voltunk Ein Gevben sem unatkoztak. Az elmúlt napokban ugyanis beütött a mennykő és lángba borult a környékünk.

A napokig tartó bozóttűz szerencsére nem érintette közvetlenül a lakóhelyünket, de a fölénk magasodó hegyoldalakat annál inkább. A tüzeket repülővel próbálták oltani (képek itt), de végül inkább maguktól haltak el, addig viszont szénné égettek mindent, ami útba esett. Ez eléggé komolyan hangzik, de valójában a száraz füvön kívül nem sok minden volt a hegyoldalon tekintve, hogy 1967-ig ez volt a határsáv, amit szorgalmasan elaknásítottak az izraeliek és a szírek (ezért sem sietett senki kézierővel oltani a tüzet).
Mondanám, hogy amikor pénteken visszaértünk a kibucba a tűznek már nyoma sem volt, de ez egyáltalán nem igaz. Eléggé komor táj és enyhe kormos szag fogadott minket. A lángokról viszont sikeresen lemaradtunk.
George barátunk szerencsére megörökítette a Golán-fennsík felénk eső részén pusztító természeti katasztrófát. Az első éjszaka készült videón épp a Szuszita nevű hegy perzselődik (erről a hegyről hamarosan bővebben is írok), amiről van két nappali képem is (ezeket Ein Gev facebookos profiljáról szedtem le).

Picture
Picture

Ezen a kisfilmen pedig egy távolabbi domb ég valamikor késő délután.

 
 
Mivel kitört a vakácó az óvodában, nekem is szünetel a tanfolyam, Zsófi pedig megcsömörlött a tesztkönyvektől, ezért a következő napokat „szabadságon” töltjük, méghozzá távol Ein Gevtől.

Egyszer élünk alapon autót béreltünk és családostól felkerekedünk egy másik kibucba. Hiába, a változatosság gyönyörködtet :) Na jó, azért oka van annak, hogy Dáliába megyünk: barátok, távoli rokonok laknak ott, őket látogatjuk meg. Reményeink szerint olyan haverjainkkal is végre találkozunk, akik Tel Avivban laknak és akikkel a viszonylag nagy távolság miatt eddig nem sikerült összefutni.
Picture
Jó hely Ein Gev, de azért kell már, hogy végre új impulzusok érjenek minket, mert különben megkattnunk itt a végeken.

Persze, ahogy az már lenni szokott szó sem lesz önfeledt pihenésről: Ráchelen most futott át valami enyhe vírus (mikor máskor?), Ábel meg épp a foga miatt érzi kutyául magát, amit egy kilenchónaposhoz méltó önuralommal visel. De mit nekünk láz és fogzás?! - ha törik, ha szakad megyünk, hisz ki mondta, hogy szenvedni csak itthon lehet?

Hogy a következő napokban a blogolvasóink széles tömegei se érezzék jól magukat elárulom, hogy nem csak mi, de a blogunk is „nyaral”. A fájó hiányra biztos gyógyír, hogy a vakációnk végeztével első kézből értesülhessetek friss élményeinkről itt a blogon. Addig is újraolvasás céljából figyelmetekbe ajánlom az eddig megjelent posztokat.
 
 
A héten Jeruzsálemben jártunk a nyelvtanfolyam keretében. A nagy távolság miatt ugyan az egésznapos kirándulás legnagyobb része buszozással ment el (3 óra oda, 3 óra vissza), de ettől eltekintve jól sikerült a túra. Jeruzsálemre alig hat órácska jutott, viszont a rendelkezésre álló rövid időt annál tartalmasabban töltöttük el. A napot a Yad Vashemben kezdtük, ahol a Holocaust rémségeivel szembesülhettünk, majd a Ha Tayalet kilátóponthoz hajtottunk, ahol elénk tárult Jeruzsálem legszebb arca. Innen az Óváros felé vettük az irányt, ahol az Örmény- és a Zsidónegyed megtekintése után a Siratófalnál fejeztük be a városnézést.

Erik, az idegenvezetőnk nem sok újat tudott mutatni nekem a városból, ezért volt időm kattingatni. Zömében a csoporttársakat örökítettem meg, de amennyire egy osztálykirándulás keretei között lehetséges Jeruzsálemről is készítettem pár képet. Ezeket gyűjtöttem most két csokorba, plusz van egy szentségtörő bónusz képem is a lesifotókra fogékonyak számára.

Aki a blogban látható galérián kívül még több képre is kíváncsi az kattintson ide.
Picture
In this week we were in Jerusalem with Ulpan class. The trip was really short because Jerusalem is so far from the Kinneret. Unfortunately we spent only 6 hours in the Holy City, but we looked at a lot of interesting places thanks to our tour guide Erik. The first stop was in Yad Vashem, after we went to Ha Tayalet lookout to see the beautiful view of the historical city of Jerusalem. Finally we finished the tour in the Old City.

I made two photo galleries, one of the classmate portraits, one of Jerusalem, and there is also an extra funny picture.

If you need more pics from the tiul (trip) click here. (Please tag the photos in Picasa.)

Magam sem hittem a szememnek, amikor ez fogadott a Siratófalnál:
Picture

Kapcsolódó cikkek:

 
 
Picture
A tábla szerint már jönnie kéne a villamosnak
A héten Jeruzsálemben jártam (amiról hamarosan jönnek a fotók is) és ledöbbenve láttam, hogy már járnak a villamosok – igaz a mi Combinoinkra megszólalásig hasonlító szerelvények tök üresek a próbaüzem miatt. A dolog azért érdekes, mert  ha van, ami a budapesti 4-es metrónál is régebb óta hózódó beruházás, hát az a jeruzsálemi villamos.
Picture
Itt még épült
Amikor 1995-ben először jártam a városban akkor került szóba a villamos-projekt, aztán sokáig semmi sem történt. Közben egyre fojtogatóbbá vált az autóáradat és jól láthatólag már a buszhálózat sem bírta kiszolgálni az igényeket a viszonylag szűk belvárosi utcákon. Két éve, amikor legutóbb Jeruzsálemben voltunk már javában építkeztek. De nem úgy tűnt, mintha komolyan gondolnák, hogy az aktuális határidőig (2010) befejezik a munkálatokat.

Igaz, akkor már állt a villamosvonal egyik legjelentősebb műtárgya a Húrok hídja, ami nyomban a város egyik jelképévé vált. A hegyekkel-völgyekkel teleszabdalt városban eleve nehéz vállalkozásnak ígérkezett a villamospálya kialakítása. A mérnöki kihívásoknál is nagyobb akadályt jelentett a politika. Jeruzsálemben ugyanis egy ártatlannak látszó villamosvonal is világpolitikai konfliktus. Minden olyan fejlesztés, ami érinti az Izrael által megszállt és annektált Kelet-Jeruzsálemet szálka a palesztinok szemében. Hiába könnyítené meg a városrészben élő háromszázezer arab életét is a villamos, ha ebben is a „megszállók” terjeszkedését látják, ezért az arab világ bojkottot hirdetett a projektben résztvevő multinacionális cégek ellen.
Picture
A Herzl-hegyi megálló
Minden tiltakozás ellenére idénre elkészült 13.8 kilométer hosszú villamospálya, amely a nyugat-jeruzselemi Herzl-hegyet az észak-jeruzsálemi Pisgat Zeev városrészt köti össze. A 23 megálló egyelőre még üres, mint ahogy a próbajáraton közlekedő villamosok is. De hónapokon belül megtelnek utasokkal – zsidókkal, és arabokkal.
 
 
Gondolom mindenkinek megvan a maga ballagás-élménye: kényelmetlen ünneplő ruha, értelmetlen beszédek, gáz műsor, vakúvigyorú rokonság mindez tikkasztó hőségben. Gyerekként sem csíptem a dolgot, frissensült szülőként pedig a hátam közepére kívánom, hogy ilyenen valaha ott legyek. Az utóbbi hetekben viszont egyből négy ilyen eseményen is részt vettem, méghozzá önként és dalolva. Ünnepsoroló újratöltve.

Ugyan itt a kibucban már nincs iskola, de gyerekek azért még szép számmal vannak. Rájuk a kibuc tradícinálisan külön figyelmet fordít az iskolán kívül is. Ennek a legfontosabb terepe a napközi, ami itt nem része az iskolai intézményrendszernek, hanem attól függetlenül működteti a közösség. Ein Gevben évfolyamok szerint úgynevezett kvucákat (csoportokat) hoznak létre, amelyeket egy-egy idősebb madrich (vezető) irányít. Egy-egy ilyen csoportban 6-8 gyerek „zsúfolódik” össze. Ez nem valami sok, viszont kiválóan alkalmas arra, hogy személyre szabottan foglalkozzanak a gyerekekkel az erre külön fenntartott klub/tanulószobákban. A házi feladat megoldása mellett, jut idő a közös programokra is, ami ugyancsak segít a csapat összekovácsolásában. Erre egyébként bőven van idő, hiszen a gyerekek gyakorlatilag a bölcsődétől az érettségiig együtt nőnek fel.

Hogy jön mindez a ballagásokhoz? Ráadásul úgy, hogy a Magyarországon bevett műfaj Izraelben tualjdonképpen teljességgel ismeretlen. Nos, az évet itt is lezárják csak másképp. A már említett kvucák, ha kiscsoportból a nagycsoportba, a nagycsoportból az általánosba lépnek, vagy ha az általánosból a gimnázumba mennek, akkor ezt megünneplik. Ugyanígy tesznek a bat és bar micva korú gyerekek esetében is. Azzal a különbséggel, hogy ezen alkalmakkor a gyerekeké a főszerep – a szó  szoros értelmében, mert ilyenkor kisebb-nagyobb műsorokat adnak elő. Ezek volnának az itteni ballagások.
Picture
Mondanom sem kell, hogy az ovis műsorok felejthetőek voltak. A kicsik produkáltatása garantálja a kínos pillanatokat, ez most is így volt, de az elfogult rokonság ebből semmit sem vettek észre.

Picture
Photo: George Weinberg
Viszont legnagyobb meglepetésemre a nagycsoportosoknál a szülők is testületileg felléptek. Az itteni „Pancsoló kislány” punk változatára playbeckeltek, ami ugyan művészileg teljesen értékelhetetlen, viszont nagyon-nagyon vicces volt, hogy milyen önfeledten mertek hülyék lenni. A performansz legbevállalósabb szereplője egy olyan anyuka volt, aki alig egy héttel előbb még nagy pocakkal hozta-vitte óvodás fiát. A szülés után viszont lelkesen léggitározott a publikum és a maga örömére. Micsoda tehertől szabadulhatott meg, ha ilyen könnyedén tépte a nemlétező húrokat...

Picture
A bat és bar micva korúak esetében már elmaradt a szülők szerepeltetése, attól eltekintve, hogy a srácok virágot osztottak nekik. Azt mondjuk nem sikerült megértenem, hogy ezt  a szép gesztust miért militari cuccban, katonás meneteléssel csinálták, de biztos volt valami szöveges magyarázat, amit nem értettem. Egyébként érdekes volt megfigyelni, hogy a ballagási műsorokban rendre voltak jelenetek, amikor angyalbőrbe bújtatták a szereplőket. Ez tükrözi az Izraeli Védelmi Erők iránt érzett mélységes (és jogos) tisztetletet, ugyanakkor nekem mindig disszonáns a gyerekkatonák látványa, mégha az csak játék is.

Az évzárók közül a legnagyobb érdeklődés az érettségizők műsorát kísérte. A hátsósorban mi is ott ültünk Ráchellel, aki egészen felspannolt, hogy a nagyokkal együtt szórakozhat. Nem hiszem, hogy többet értett nálam a műsorből (én lényegében csak a helyzetkomikumokat) viszont sokat elárul a poénokről, hogy még ő is levette a csattanókat: lelkesen tapsolt, amikor a közönség is így tett és hangosan kacagott, amikor röhögtek a nézők.

Picture
Ültek a poénok
Meg kell hagyni, hogy a majd' egy órás(!) kabaré néhány sutaságtól eltekintve egészen profi volt. A (belső)poénok ültek, ügyesen karrikírozták a kibuclakókat és kellően szemtelenek voltak a viccek. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az idei ballagók inkább csak a mellékszerepekben villantottak. A prímet már kipróbált öregdiák vitték, akik – mint azt később megtudtam – már a sokadik vendégszereplésükön vannak túl. De ez senkit sem érdekelt, mert láthatólag díjazták a humort, még azok a nézők is, akiket megfricskáztak a srácok. Nem hiába, hiszen néhány éve még ők álltak a színpadon és csináltak hülyét másokból.

A sorozat előző részeit itt találod:

 
Menetlevél 08/13/2011
 
Nem csitul a tiltakozási hullám Izraelben. A Tel Avivból indult elégedetlenség futótűzként terjedt el az országban. Mint már írtam róla a mi környékünkön is forr a levegő és az itteniek közül is egyre többen csatlakoznak a megmozdulásokhoz. Szubjektív riport a nagy Jordán-völgyi menetről.

Eddig a lelkesebbje valamelyik nagyvárosba utazott, vagy a Zemah-i körforgalomnál rázta az öklét esténként. Múlt csütörtökön viszont minden eddiginél többen ostorozták a kormány politikáját a térség legfontosabb közlekedési csomópontjánál. Zemahban, a környékbeli kibucokból érkező menetek egyesülése nyomán a szervezők szerint ezren demonstráltak, szerintem kis jóindulattal öt-hatszáz fő jött össze.
Picture
Nincs megállás
Engem egy baráti házaspár vitt autóval a tűntetésre. Sharon, a sofőröm középiskolai tanár és lelkes támogatója a demonstrációknak. Szerinte nagy változások előtt áll az ország, bár azt ő is elismeri, hogy a tiltakozások célja eléggé homályos. Azon túl, hogy elszabadultak az árak, nincs egy központi üzenet, helyette sokan sokféle dolgot követelnek, amivel így persze mindenki kicsit azonosulhat.
Picture
Izrael, te drága
Itt helyben is az volt a fontos, hogy minden kibucból valaki elmondja a maga bánatát. És mint legkisebb közös többszöröst sűrűn emlegették az ötéve elrabolt Gilad Shalitot, akinek persze nincs túl sok köze ahhoz, hogy egekbe szöktek a lakásárak és megritkult a szociális háló.
Picture
Gilad Shalitot tolták maguk elé
Be kell valljam, hogy engem nem csapott meg a történelem szele. Nem éreztem azt, hogy most valami nagy dolognak vagyok a részese. Két dolog azonban érdekes volt számomra az egyik az, hogy nyiltan felvállalták a szónokok, hogy a periférián élnek. Ezt ugye senki sem szereti kimondani, mert mindenki azt hiszi, hogy ő a világ közepe. Attól viszont, hogy tudták hol a helyük a világban (az isten háta mögött) nem lettek ellenségesek (sőt!) azokkal, akik az ország szerencsésebbik felén elégedetlenkednek. A másik ennél sokkal fontosabb, hogy mennyi fiatal résztvevője volt a demonstrációnak. Magyarországon a tinik apolitikusak és legfeljebb a saját iskolájuk bezárásakor éreznek késztetést arra, hogy hallassák a hangjukat. Itt viszont országszerte a fiatalok a motorjai a demonstrációknak. A Zemah-i tűntetésen nem csak a hallgatóság, de a felszólalók között is több huszonéves vagy még fiatalabb srác volt.
Az elégedetlenségi hullám mögött nincs szervezett politikai erő, amit úgy érzem le is vetne az emberek elemi dühe. Helyette kisebb ifjúsági szervezetek és nagyon sok egyén összefogása van. Az, hogy ebből mi fog kisülni most még nem lehet tudni. Meglehet heteken belül kifullad a tiltakozás, de az is benne van a pakliban, hogy egy új politikai erő épül fel belőle, amely kikényszerítheti az előrehozott választásokat.

X  X  X
Picture
Vendégszöveggént szeretném a figyelmetekbe ajánlani Ámosz Oz cikkét, ami a Népszabadságban jelent meg nemrégiben. Izrael talán legismertebb kortárs írója nálamnál sokkal pengébben látja, hogy mi van a demonstrációsorozat mögött.

Újjáéled Izraelben a testvériség és a szolidaritás?
Sohasem volt igazán egyenlőségre törekvő állam Izrael, de virágkorában mégis sokkal egalitáriánusabb volt, mint a legtöbb ország a világon. A szegénység nem volt annyira nyomorúságos és a gazdagság sem annyira hivalkodó. A szegények és a nélkülözők iránti társadalmi felelősséget nem csupán gazdasági, hanem érzelmi síkon is érzékelni lehetett.
A korai Izraelben, aki dolgozott – márpedig majdnem mindenki, nő és férfi nagyon keményen hajtotta magát –, szerény, de tisztességes életet tudott teremteni magának és családjának. Az új bevándorlók, a menekülttáborok lakói valamennyien részesültek közoktatásban, egészségügyi ellátásban és a lakhatásukról is gondoskodtak. A fiatal, szegény Izrael élen járt a szociális ellátásban.

Az elmúlt harminc évben azonban mindezt lerombolták, mert a nagytőkés kormányok a gazdaságban meghonosították az „aki kapja, marja” farkastörvényét.

Az Izrael utcáin és terein végigsöprő tiltakozás ma már messze nem csak a mostoha lakásviszonyok miatti elégedetlenségről szól. A tiltakozás lényegi oka: a kormánynak a nép szenvedése iránti közönye, a dolgozó lakossággal szembeni kettős mérce és a társadalmi szolidaritás lerombolása miatti felháborodás és harag.

Szívmelengető látni az Izrael-szerte városról városra megjelenő sátorvárosokat, a betegeikért felvonuló orvosokat és egyáltalán azt, hogy a demonstrációkon és gyűléseken újjáéled a testvériség és a kölcsönös bizalom.

„Felebarátok vagyunk” – ez a tüntetők első számú jelszava, hangsúlyosabb annál is, hogy „Társadalmi igazságosságot!”, és annál is, hogy „Le a kormánnyal!”

A társadalmi igazságosság megteremtéséhez szükséges források Izraelben három helyen találhatóak. Az első: azok a milliárdok, amelyeket Izrael a telepek létrehozásába ölt bele, noha ez volt a legnagyobb hiba és egyben a legnagyobb igazságtalanság is az állam történetében. A második: azok a hatalmas összegek, amelyeket az ultraortodox telepeknek, a jesiváknak juttattak, ahol tudatlan fajankók generációit nevelik az állam, annak polgárai és a XXI. század valósága iránti megvetésre. A harmadik, talán a legfontosabb: az a bőkezű támogatás, amelyet a Netanjahu-kormány és elődei egyes iparmágnások és cimboráik szemérmetlen meggazdagodásához nyújtottak a középosztály és a szegények rovására.

Ne feledjük, miből keletkezett a telepesek jóléte, és mitől hízott a gazdagok bankszámlája. Bizony izraeliek millióinak munkájából és alkotó tehetségéből. Azokéból, akik vállukon hordják egy – a földgázt még nem számítva – természeti kincsekben szegény, ám emberi erőforrásokban gazdag állam gazdasági csodáját.

Nem pártok, még csak nem is a régi ellenzéki szervezetek teremtették meg ezt a tiltakozó mozgalmat, hanem az ország legjelesebbjeinek nyomdokain haladó sok-sok fiatal lelkesedése és kitartása.

Megható, mélyen megható: ott vannak minden generációból a legtapasztaltabb tüntetők, akiknek hangja éveken át pusztába kiáltott szó volt, ott vannak a sátrakban a fiatalokkal, akik érett bölcsességgel irányítják a tiltakozó mozgalmat.

Az olyan emberek, mint jómagam, akik sok-sok éven át tiltakoztunk az izraeli kormányok politikája ellen, csodálattal és szeretettel üdvözöljük az új nemzedéket, mely túl fogja szárnyalni elődeit.


Kapcsolódó cikk:
 
Tiul 1. 08/09/2011
 
A hajtós nyelvtanfolyamot kirándulással (tiul) szakítottuk meg, ennek során a Golán-fennsíkkal ismerkedhettünk meg. Megnéztük felülről a Kineretet, ellátogattunk egy pincészetbe és az 1200 méter magas Avital hegyen felkerestünk egy elhagyott katonai erődítést.
Picture
In the last week we were in the Golan Heights with Ulpan class. The first stop was near Kefar Haruv lookout (Peace Vista). After that we went to the Golan Heights Winery (near Katzrin) and tasted good wines. Finally we climbed Mt. Avital and visited the old military base on the top. 
If you need more pics from the tiul (trip) click here. (Please tag the photos in Picasa.)

 
Áll az utcabál 08/06/2011
 
Eddig nem nagyon foglalkoztunk politikával, de mivel Izrael hetek óta demonstrációktól hangos, ezért érdemes kivételt tenni. A példátlan utcai tiltakozási hullám a mi jövőbeni kilátásainkat is érinti.

Az újabb gazdasági válság küszöbén Izraelben is elszabadultak az indulatok. Hiába jók Izrael versenyképességi mutatói, hiába magas a GDP, hiába irígylésre méltó az életszínvonal a statisztikák szerint, ha a társadalm ezt másképp éli meg a hétköznapokban.

Az eddig jobbára szőnyeg alá sepert szociális feszültségek most mintha egyszerre robbannának. A szikrát néhány Tel Aviv-i fiatal csiholta, akik megúnták, hogy horribilis bérleti díjakat fizetnek, ezért sátrakba költöztek a város egyik elegáns sétányán. Az egyébként középosztálybeli srácokhoz napok alatt több ezren csatlakoztak, egész kis sátorváros nőtt a flaszteren. Igazi Sziget-feeling van (képek a helyszínről itt), csak itt nem csápolnak, hanem hangosan protestálnak. A sátorvárosban járt az egyik haverunk, Gerorg Weinberg kisfelmje az ottani élményeit mutatja be:
A Tel Aviv-i példát pillanatok alatt tucatnyi izraeli városban követték. (Az ATV idevágó magyarnyelvű hírösszefoglalóját itt olvashatjátok és nézhetitek meg. A tűntetésekről ír az LMV.hu is, ahol vieóinterjú látható az eseményekről.) Még itt a mi környékünkön, az isten háta mögötti Zemah kereszteződésben is tacepaókat aggattak ki és tiltakozók jelennek meg esténként (amikor nem tűz a nap, mert a demokráciának is vannak korlátai).
Picture
Zemah teleaggatva
Hogy az elszabadult ingatlanárak és az ebből következő irdatlan bérleti díjak milyen problémát jelentenek azt mi sem jellemzi jobban, mint az, hogy a tűntetéssorozat első nagyobb megbozdulásán csak Tel Avivban 50 ezren vonultak az utcára. Legutób pedig ugyanitt 350(!) ezeren és már nem csak fiatalok, hanem idősebbek, vallásosak és nem vallásosak egyaránt. Az ország minden jelentősebb városában százak-ezrek álltak ki az olcsóbb lakhatásért, ami a piacgazdasági körülmények között igencsak fura követelés.
Picture
Ki viseli a terheket?
A dolog olyannyira összehozta az ittenieket, hogy a zsidók mellett az izraeli arabok is ugyanazokkal a jelszavakkal fejezték ki nemtetszésüket az elhatalmasodott ingatlanlufi miatt. Be is van szarva az izraeli kormány, mert lakást képtelenség egyik pillanatról a másikra építeni, viszont ha valami csoda folytán hirtelen mégis nőne a kínálati oldal, akkor az ingatlanspekulánsok nagyot buknak és ez magával ránthatná az egész izraeli gazdaságot. Netanjahu ugyan nagy hirtelen bedobott valami támogatási programot a lakásvásárló családoknak, de ez csepp a tengerben, felületi kezelés, mivel a probléma sokkal összetettebb ennél. (Magyar nyelvű politikai helyzetértékelés itt olvasható.)
Picture
A gyerek 30 éves és magas tartozása van
A dolog annyiban érint minket is, hogy nem mindegy milyen áron bérlünk majd lakást, ha egyszer elhagyjuk a kibucot. Bár még ez nagyon távoli jövő, de minden eshetőséggel számolni kell. Mi például jelenleg 1300 sékelt fizetünk egy 50 nm-es apartmanért a kibucnak, ami még otthoni léptékkel is belátható ár, itt már-már ingyen van. Tel Avivban ugyanez a kégli 4 ezer sékelnél kezdődne és akkor egy lakótelep 9. emeletén nézzük a szomszédos toronyházat. A probléma az, hogy hiába szeretünk mi Ein Gevben lakni, ha errefelé nem sok munka akad és ami van, az sem fizet jól. A helyzetünket tovább bonyolítja, hogy Zsófi karrierje szepontjából nagyon is számít, hogy milyen kórházi közegben dolgozik. Az itteni regionális kórház mondanom sem kell, hogy nincs rajta a szakmai térképen – de lehet, hogy még a Google Map sem jelöli...

Jelenleg az a legvalószínűbb, hogy ahol munkát találunk ott leszünk kénytelenek piaci áron lakást bérelni. Ha Izraelen belül költözünk, akkor új otthonunk nagy valószínűséggel Jeruzsálem-Tel Aviv-Haifa vonalában lesz, ahol csillagászati árak vannak. A tűntetések eredménye/következménye tehát számunkra sem mindegy. Úgyhogy hajrá fiúk! Jó táborozást!

X  X  X
Update: A tűntetések azóta is rendületlenül folytatódnak. Tel Avivban, ahol a legnagyobb az elégedetlenség immár a harmadik szombaton menetelnek 350 ezren. A mellékelt kisfilm jól tükrözi az elképesztő tömegtámogatottságot:
 
Mázgán 08/02/2011
 
A legtöbben nem is gondolnánk, milyen társadalmi változásokat képes generálni egy egyszerű technikai eszköz. A kibucok esetében a légkondi (mázgán) tette hűvösre a szocialista utópiát, de legalábbis hozzájárult a rendszerváltáshoz.

Az itteni klimatikus viszonyok közepette minden tartósan emberi használatban lévő helyiséget légkondícionálnak – már amióta elérhető ára van az erre szolgáló készülékeknek. Alig 25-30 éve még kiváltságosnak számított, akinek volt légkondija.

A műszaki vívmány természetesen korán felkeltette a kibuclakók érdeklődését is. De annyi pénz nem volt a közös kasszában, hogy a kibucnyokok (érdemeik elismerése mellett) alanyi jogon aznnal légkondihoz jussanak – az izzadás viszont mindenkit egységesen sújtott. Főtt a feje az ideológusoknak, hogy a pionir fapaddal miként egyeztethetők össze az enyhülésre vonatkozó jogos individuális igények. A szűkös erőforrások és a végtelen igények között feszülő ellentét az akkoriban még ortodox szocilaista kibucokban is áthidalhatatlan problémát jelentett. A gyakorlatban ez persze úgy merült fel, hogy Móshe csak utánam kaphat légkondit, mert én nagyobb sztahanov vagyok, mint ő, aki csak akkor izzad, ha lopja a napot. A parázs vita nem mellékesen felszínre hozta az addig jegelt problémákat, mint például az erőltetett egyenlősdi működésképtelenségét és a fogyasztási cikkek iránt érzett lappangó vágyakat.
Picture
Izraelben már-már közhelyszámba megy, hogy a mázgán megjelenése volt az első döfés a kibucmozgalom számára, amit azután soha sem hevert ki. Annak ellenére sem, hogy idővel mindenkinek jutott mázgán, még ha az adott közösség nehezen köhögte ki az árát. Valahogy így hűtötte le a forradalmi hevületet légkondikban megtestesülő piacgazdaság.

A történet távoli párhuzamot mutat a mi fridzsider szocializmusunkkal, nálunk is mindenkinek kijárt az olcsó hűtő, csak végül belefulladtunk az adóságba.
Jellemző sztori Ein Gevből az iskola esete a légkondival, amit a minap az egyik „taxizásom” során hallottam nyugdíjas tanár sofőrömtől:
Picture
A légkondi hűlt helye
Alig 20 éve a melegben tudásra szomjazó helyi diákok mázgánért petícióztak. Kérésüket eleinte hűvösen fogadta a kibuc vezetése, míg végül a forrófejű ifjúság ülősztrájkkal kényszerítették ki, hogy végre légkondikat szereljenek a fülledt tanteremekbe. Az öntudatos diákok azonban nem élvezhették sokáig civil kurázsi eredményét. Néhány évvel később anyagi okokból bezárták a helyi általánost – azóta a gyerekeket légkondis busszal viszik a körzeti iskolába. De ez egy másik történet...
Az Ein Gev-i általános iskola épületei évek óta üresen pusztulnak, az egykor méregdrágán vásárolt mázgánokat leszerelték vagy hagyták ott rohadni. Pénz híján a kibuc most arra vár, hogy egy befektető segítségével új lakásokat alakítsanak ki az egykori tantermekből. Ahol majd minden szoba eleve légkondis lesz, mert már csak így lehet eladni az új otthonokat. Úgy látszik csak a kapitalizmus és a légkondi örök...
 
Mézeshetek 07/29/2011
 
Mostanság volt három hónapja, hogy Izraelbe érkeztünk. Ez jó ürügy arra, hogy picit visszatekintsünk és helyzetjelentést adjunk arról, hogy hol tartunk.
Picture
Irányban vagyunk
A legnagyobb meglepetés, hogy nem ért minket meglepetés – talán így foglalható össze a legfrappánsabban az itteni életkezdésünk. Az elmúlt negyedév inkább mézeshetek voltak, mint szürke hétköznapok egymásutánja.

Ettől persze még értek minket kellemetlenségek, de ezek nagyjából kalkulálhatók voltak, meg aztán nem kergettünk hiú ábrándokat, így komoly csalódás sem érhetett minket. Mindennél talán sokkal fontosabb, hogy mennyi pozitív dologot tapasztalhattunk meg az elmúlt hónapokban. Ezek egy részéről már megemlékeztünk itt a blogon vagy ezután fogunk, míg mások egyszerűen leírhatatlanok, mert valójában nem lehet szavakkal visszaadni a kedvességet, ami árad(t) felénk.

Valódi „softlanding” volt a megérkezésünk Ein Gevbe – azt kaptuk, amit ígértek és még több plusz személyes segítséget. Az apartmanunk a célnak pont megfelel, az óvoda nagyon rendben van. De talán a legfontosabb, hogy nem vagyunk magányosak, mert egy közösségbe érkeztünk, ahol napok alatt számtalan ismeretségre tettünk szert, ami az akadályok leküzdése szempontjából létfontosságúnak bizonyúlt.
Hála a nagyszámú és önzetlen szponzorunknak – és nem kevés szerencsénknek - mostanra elmondhatjuk, hogy berendezkedtünk. A körülményekhez képest egész otthonos albérletünket ugyan összetett eklektika jellemezi, viszont mindenünk megvan, ami ahhoz kell, hogy kényelmesen ellássuk a családunkat.

Még az utazás előtt úgy számoltunk, hogy két hét elég lesz az aklimatizálódáshoz (adminisztráció, Ráchel beszoktatása, a hiányzó dolgok beszerzése, a kibuc megismerése stb.) és aztán jöhet az ulpán meg minden más napi rutin elfoglaltság. Ezt nagyvonalakban tartottuk is azzal a különbséggel, hogy a kéthetes szaladgálást tovább két hét várakozás követte, mert az ulpán kezdését „technikai okokból” eltolták. Így a megérkezésünk utáni első honapban – kisebb megszakításokkal – nagyjából nyaraltunk, jobb híján kiélveztük a paradicsomi körülményeket. A váratlanul nyakunkba szakadt vakáció jól jött az utazást megelőző nagy hajtásra, ugyanakkor kicsit szokatlan volt a semmittevés, nem nagyon tudtunk mit kezdeni a tétlenséggel.

Ezzel együtt az újdonság ereje, az otthonteremtéssel járó kihívások sora és a hivatalos adminisztráció intézése épp elég impulzust adott ahhoz, hogy ne unatkozzunk egy pillanatig sem. A feladatok ugyan soha nem fogynak el, de mára már kialakult az életritmusunk, amire nagy szükségünk van, mert a neheze csak most fog jönni.
Én gyűröm az ulpánt, Zsófi falja a tesztkönyveket a licenszvizsgához, közben Ábel (szeparációs szorong) és Ráchel (dackorszak) együtt és külön-külön is figyelmet követel. Ősszel nekem záróvizsgám lesz, Zsófinak meg jön a sorsdöntő teszt. Addigra megfogyatkozik az állami segítség is, úgyhogy menthetetlenül munkát kell találni. Ezek valódi kihívások, amelyek előttünk állnak, úgyhogy a mézesheteknek menthetetlenül vége.