web.archive.org

FEBMARAPR
10
201720182019
5 captures
07 Mar 2018 - 24 Apr 2019
About this capture
طلا، سکه و ارز
بورس
قیمت خودرو
+
-
گروه سیاست خارجی / حوزه سایر حوزه ها
1396/12/16 :: 16:40
قاسمی در واکنش به اظهارات ولی‌عهد سعودی و در گفت‌وگو با فارس:
تقلید سخنان سیاستمداران به‌تاریخ‌پیوسته افتخار نیست/ دولتمردان سعودی لفاظی‌های بی‌ثمر را متوقف کنند
سخنگوی وزارت امور خارجه، با بیان اینکه تقلید سخنان سیاستمداران به‌تاریخ‌پیوسته، افتخار نیست، به دولتمردان سعودی توصیه کرد که به جای لفاظی‌های بی‌ثمر، به طرح‌های سازنده ایران برای گفت‌وگوهای همه‌جانبه منطقه‌ای توجه کنند.
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، در واکنش به اظهارات محمد بن‌سلمان ولی‌عهد سعودی که در اظهاراتی توهین‌آمیز، جمهوری اسلامی ایران را «ببر کاغذی» خطاب کرده، خاطرنشان کرد: از برخی تهی‌مایگان نادان در هیئت‌حاکمه سعودی، این نوع پریشان‌گویی‌های بی‌ثمر و آکنده از کینه و نفرت‌پراکنی که به طور مکرر به صورت ادواری تکرار می‌شود، متعجب نباید شد.
قاسمی ادامه داد: از آنانی که از منطق و درک واقعیت‌های جهانی و منطقه‌ای عاجزند و قادر به درک جهان نوین نیستند و همچنان گرفتار افکار جاهلی و تعصبات کینه‌توزانه کور قبیله‌ای هستند و از ادبیات موهن، نادرست و کودکانه استفاده می‌کنند، نباید انتظار بیشتری جز این داشت.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: تجربه نشان می‌دهد و ما در فرهنگ و ادبیات غنی ایران زمین نیز با مثال‌ها و ضرب‌المثل‌های بسیاری مواجهیم که کوته‌اندیشان و دون‌مایگان گاهی تصور می‌کنند برای اینکه دیده شوند باید به سخنان ناراست، دروغ و خصمانه روی آورند.
قاسمی گفت: هیئت‌حاکمه‌ای که میلیاردها دلار از اموال ملت خود را برای خرید امنیت و گدایی آن به دیگران می‌سپارد و هیچ اتکایی به غیر از دیگرقدرت‌های خارجی برای بقای خود نمی‌بیند و با مشکلات درونی و ساختاری بسیاری مواجه است، متأسفانه نمی‌تواند شاهد همسایگان و کشورهای پیرامونی خود باشد که با اتکا به مردم  و توان دفاعی بومی خود و بدون وابستگی به دیگر قدرت‌ها و فقط با توانمندی ملی خود استقلال سیاسی را به مدد اسلام و مردم مسلمانش به دست آورده است.
*ایران امنیت را خریداری نمی‌کند
سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران، امنیت را خریداری نمی‌کند، یادآور شد: امنیت خریداری‌شده، در طول زمان به ضد خود تبدیل خواهد شد.
وی گفت: کشورهایی که در یک خام‌اندیشی و پیروی از تعصبات بی‌معنا و غلط خود طی دهه‌های گذشته منشأ افراط گرایی، تولید و توسعه تروریسم و ترویج آن بوده‌اند و منطقه و جهان را به سمت بی‌ثباتی سوق داده‌اند و با تجاوز سبعانه خود به کشوری مانند یمن باعث نابودی منابع و ساختارهای اقتصادی و انسان‌های بی‌گناه این کشور شده و در این باتلاق گرفتار شده‌اند، بی‌شک راهی جز فرافکنی، دروغ پردازی و متوسل شدن به قدرت‌های فرامنطقه‌ای و خرید سلاح ندارند.
قاسمی افزود: آنهایی که در یک مقطع طولانی از دیکتاتورها و جنایتکارانی مثل صدام آن هم با صرف هزینه‌های گزاف حمایت کرده‌ و در جهت تضعیف منافع جهان اسلام و مردم مسلمان منطقه کوشیده‌اند نمی‌توانند امروز با تغییر لغات، الفاظ و صرف هزینه و با استفاده از ابزار دلار؛ چهره تاریک گذشته و حال خود را تغییر دهند.
به باور این دیپلمات ارشد کشورمان، جهان امروز جهان دیروز نیست و جهانیان با کمک گسترش ارتباطات، به‌خوبی واقعیت‌های موجود این کشور (عربستان)، منطقه و جهان را درک می‌کنند و به آن واقفند.
*حاکمان سعودی به جای لفاظی‌های بی‌ثمر به طرح‌های سازنده ایران توجه کنند
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در توصیه‌ای به دولتمردان سعودی گفت: بهتر است حاکمان سعودی به جای این نوع لفاظی‌های بی‌اساس و بی‌ثمر که حاصلی برای صلح و ثبات و امنیت منطقه و این کشور ندارد، به طرح‌های سازنده و ثمربخش ایران پیرامون گفت‌وگوهای همه‌جانبه منطقه‌ای برای تأمین امنیت و ثبات منطقه توجه کنند.
قاسمی در بخش دیگری از این گفت‌وگو، بار دیگر با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران در بحران یمن نقشی نداشته و ندارد و هیچ‌گونه سلاحی از ایران به این کشور صادر نشده، خاطرنشان کرد: آنانی که تجاوز را به این کشور آغاز کرده‌ و آنانی که این تجاوز را مورد حمایت قرار داده و زرادخانه‌های برخی از کشورهای منطقه را انباشته از سلاح ساخته‌اند، بی‌شک برای جبران این نوع کشتار و تجاوز به یک ملت و یک کشور و توجیه صدور این میزان از تسلیحات مدرن به این کشورها ناچارند به هر خس و خاشاک و هر دروغی متوسل شوند تا افکار عمومی جهان را از اقدامات شومناک خود منحرف سازند.
* تقلید سخنان سیاستمداران به‌تاریخ‌پیوسته برای مدعی سیاستمداری در یک کشور مسلمان افتخار نیست
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در واکنش به اظهارات دیگر ولی‌عهد سعودی که ایران را به همراه ترکیه و گروه‌های وابسته به آنها، مثلث معاصر شرارت خطاب کرده نیز گفت: بیان کلمات بی‌ربط و تقلید سخنان سیاستمداران به‌تاریخ‌پیوسته که با یکجانبه‌گرایی جهانی را به سمت و سوی نابودی هدایت کردند، برای یک مدعی سیاستمداری در یک کشور مسلمان افتخار محسوب نمی‌شود.
وی گفت: ایشان (محمد بن سلمان) خود بهتر می‌داند که چه کسانی در جهت مبارزه با تروریسم داعشی، خشونت‌گرایی و افراط تلاش کرده‌اند.
قاسمی بیان کرد: بی‌شک عصبانیت برخی که سرمایه‌گذاری وسیعی برای تولید و ترویج این نوع تروریسم در منطقه داشته‌اند و متحمل شکست‌های سنگینی شده‌اند قابل درک است.
گفتنی است محمد بن سلمان ولی‌عهد سعودی، در سفر به مصر، در محل سفارت این کشور در قاهره ضمن بیان اظهاراتی بی‌پایه و اساس علیه جمهوری اسلامی، ایران را «ببر کاغذی» خطاب کرد و مدعی شد که ایران، ترکیه و گروه های وابسته به آن ها «مثلث معاصر شرارت» هستند.
انتهای پیام/
http://fna.ir/a4gqon
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد
تنظیمات علاقه مندی های من
شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
فارس پلاس
کانال تلگرام
اینستاگرام
تــوئــیــتر
آی گپ
ویسپی
سروش
پربازدیدترین ها
ارتباط با ما سخن ما تبلیغات در سایت اعلام مشکل سایت
خبرگزاری فارس
Fars News Agency

Fars News Agency
 is licensed under a 
Creative Commons Attribution 4.0 International License

x