nlai.ir
میزبانی اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی از نخستین «دوشنبه‌های عدالت»

تاریخ انتشار: ۱۳۹۸/۴/۱۰ - ۱۳:۳۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۳۹۸/۴/۱۱ - ۸:۴۴:۴
نخستین جلسه از سلسله نشست‌های «دوشنبه‌های عدالت» در اندیشگاه سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در این نشست که با حضور غلامرضا ظریفیان رئیس اندیشگاه و حجت‌الله میرزایی دبیر علمی «دوشنبه‌های عدالت»، سیدمحمدرضا حسینی بهشتی با موضوع «مفهوم و چرایی عدالت» به ایراد سخنرانی پرداخت.
بهشتی در این نشست درباره مفهوم عدالت و توسعه سخن گفت و به بررسی تاریخی این دو مفهوم در حوزه فلسفه پرداخت. او گفت: بحث عدالت بسیار بحث قدیمی و سابقه‌داری است و پیش از فلسفه قدمتش حتی به اسطوره هم کشیده می‌شود اما بحث توسعه به صد و پنجاه سال پیش باز می‌گردد.
وی با اشاره به اسطوره دیکه در یونان باستان که خدای عدالت است و حضور پررنگش در داستان آفرینش انسان به بررسی مفهوم عدالت در جایگاه اسطوره پرداخت و در ادامه اظهار داشت: د رحوزه فلسفه عملی سقراظ نخستین کسی بود که فلسفه را به درون خانه‌ها برد و از امور انسانی پرسید. او بهترین بودن برای انسان را مطرح کرد و در دایره فضلیت‌ها بحث عدالت برای اولین‌بار به شکل جدی مطرح شد. در حوزه اخلاق عدالت جایگاه خاصی بین فضلیت‌ها داشت و شما اگر سه فضیلت مهم شجاعت، خویشتنداری و فراست را داشتید تازه شایسته دارا بودن صفت عدالت می‌بودید. بحث عدالت در حوزه اقتصاد نیز حرف از عدالت توزیعی و جبرانی می‌کند و به حوزه‌های دیگر هم ورود می‌کند اما همه اینها که گفتم تنها در حوزه رابطه انسان با انسان بود.
بهشتی افزود: از حدود پنجاه سال پیش مفهوم عدالت بین انسان و طبیعت نیز مطرح شده است. درواقع این موضوع وقتی مطرح شد که طبیعت از بداهت خارج گشت و با بحران روبرو شد. وقتی چیزی از بداهت خود خارج می‌شود و چیستی و ماهیتش مورد سئوال قرار می‌گیرد تبدیل به یک امر فلسفی می‌شود. در بحث توسعه نیز دو موضوع مطرح است: توسعه و رفاه. این دو با هم فرق دارند. سعادت یا روح خوب داشتن جای خود را به رفاه یا غلبه جنبه‌های ماده داده و رابطه ما با طبیعت به بهره‌گیری صرف برای رفاه تغییر کرد چون به نظر می‌رسید هر چه از این منبع برداشت کنیم به مشکلی برنخواهیم خورد و هر چه تولید و انباشته کنیم ضرری به طبیعت وارد نخواهد آمد.»
لازم به ذکر است، نشست‌های «دوشنبه‌های عدالت» هر هفته از ساعت 15 الی 17 در اندیشگاه سازمان اسنا و کتابخانه ملی ایران برگزار خواهد شد. بنابر این گزارش نشست هفته‌ی آینده‌ با موضوع «نظریه عدالت جان رالز» با سخنرانی دکتر حسین هوشمند  از ساعت 15 الی 17 در محل اندیشگاه برگزار خواهد شد.

1519 مشاهده