خانه
میز خدمت
انتشارات
آموزش/ پژوهش
مجموعه ها
مراجعه و بازدید
درباره ما
ارتباط
اخباراخبار سازمانی
به همت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران انجام شد
ارائه خدمات ویژه برای نگهداری از نسخ خطی نفیس

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۵/۱۶ - ۱۲:۳۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۵/۱۶ - ۱۲:۳۴:۵۱

رئيس اداره آسيب زدايی و مرمت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از ارائه خدمات ویژه برای حفظ و نگهداری نسخه های خطی نفیس قرآن کریم٬ صحیفه سجادیه٬ حِرز امام جواد(ع)٬ ادعیه٬ کتب علمی و غیره خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ، معصومه انگورج تقوی رئيس اداره آسيب زدايی و مرمت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اعلام این خبر گفت: اداره کل حفاظت و نگهداری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در راستای  حفاظت و نگهداری از میراث مستند و احیای هویت ملی و اسلامی خدمات ویژه ای را برای نگهداری از نسخه های خطی نفیس ارائه داده است.
وی ادامه داد: حفظ و نگهداری از نسخه های خطی نفیس قرآن کریم٬ صحیفه سجادیه٬ حِرز امام جواد(ع)٬ ادعیه ٬ کتب علمی که شامل مجلدات زیبا در قطع‌های بسیار کوچک به شکل مدور٬ شش ضلعی٬ مربع و غیره می شود؛ از خدمات ویژه به انجام رسیده است. این نسخ به دست کاتبان بزرگی چون یاقوت حموی٬ محمود تبریزی٬ هاشم اصفهانی٬ محمد ابراهیم قمی و ... بر روی کاغذهای فرنگی٬ نخودی٬ ترمه٬ هندی و  پوست آهو کتابت شده است.
معصومه انگورج ادامه داد: در راستای اهداف کلان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، برای حفاظت و نگهداری از میراث مستند و احیای هویت ملی، جعبه‌های حفاظتی برای22 جلد نسخه خطی نفیس متعلق به اداره کل کتابهای خطی و نادر در این اداره کل طراحی و ساخته شد.
انگورج تقوی  ادامه داد: با توجه به کوچک بودن ابعاد نسخ مذکور و دشوار بودن نگهداری آنها و همچنین جهت جلوگیری از آسیب پذیری، برای هر کدام از نسخه‌ها، جعبه های جداگانه ساخته شد و برای حفاظت و نگهداری بهتر و قرارگیری بر روی قفسه ها، درون دو جعبه بزرگ‌تر قرار داده شد.
وی خاطرنشان کرد: این اداره کل با اجرای راهبردهای حفاظت پیشگیرانه، کار طراحی و ساخت جعبه حفاظتی مناسب برای هرکدام از این نسخ را به صورت مجزا و همچنین به صورت مجموعه برای این نسخ ارزشمند انجام داده که اجرای این کار علاوه بر ایجاد بستری مناسب برای نگهداری و نمایش آنها ، شرایط مطلوب حفاظت و نگهداری طولانی مدت را برای این آثار با توجه به قدمت و نفاست آنها فراهم کرده است.
نسخه قابل چاپ‎ 
 

269 مشاهده
دیگر اخبار
صفحه 1 از 276
قبلی
بعدی

پیوندها
دفتر مقام معظم رهبری
نهاد ریاست جمهوری
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وبسایت اکو
وبسایت سواربیکا
سایر پیوندهای مفید
نشانی
ساختمان كتابخانه ملی : تهران، بزرگراه شهيد حقانی، بعد از ايستگاه مترو حقانی، خروجی كتابخانه ملی
ساختمان آرشيو ملی : تهران، بزرگراه حقانی (شرق به غرب)، نبش خیابان کوشا، روبروی ورزشگاه شهید کشوری، ساختمان آرشیو ملی
تلفن گویا : 81620-021
کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است‎ 
پست الکترونیکی وب سایت : webmaster@nlai.ir
 
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید :
بر پایه پورتال سازمانی توکا