خانه
میز خدمت
انتشارات
آموزش/ پژوهش
مجموعه ها
مراجعه و بازدید
درباره ما
ارتباط
اخباراخبار سازمانی
مجموعه عکس های قدیمی بیماران دارالمجانین تهران به سازمان اسناد و کتابخانه ملی اهدا شد

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۶/۲۳ - ۱۰:۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۶/۲۳ - ۱۰:۹:۲۲
رییس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان از اهدای مجموعه تصاویر مربوط به دارالمجانین تهران متعلق به سال های 1315 تا 1325 شمسی به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، مجموعه تصاویر اهدایی شامل 104 قطعه عکس مربوط به دارالمجانین تهران و یک جلد کتاب با عنوان «نُه نبرد» به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اهدا شده است.
سکینه خراج رییس اداره اسناد خریداری و اهدایی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد سازمان در توضیح این خبر گفت: مجموعه عکس های اهدایی مربوط به محل نگهداری بیماران روانی در ساختمان دارالمجانین تهران است. این دارالمجانین در سال 1297شمسی در باغ اکبر آباد واقع در خیابان سینا کنونی راه اندازی شد و تا سال 1338شمسی فعالیت داشته است که با انتقال بیماران به بیمارستان رازی این مرکز برای همیشه تعطیل شد.
وی ادامه داد: بنابر اظهارات مکتوب ارائه شده از طرف اهداگر مهدی نصر اصفهانی به اداره اسناد خریداری، اهدایی و امانی اداره کل فراهم آوری و ارزشیابی اسناد، تاریخ دقیق عکس‌ها مشخص نیست ولی بر اساس گفته های این اهداگر، عکس ها از جانب همسر عکاس احمد بهارمست به سازمان اهدا شده است و این عکس‌ها مربوط به دوره زمانی 1315 تا 1325شمسی است.
خراج اظهار داشت: احمد بهارمست عکاس این عکس ها بوده است. او از افسران عالی رتبه ارتش در دوران پهلوی بوده که تا درجه سرتیپی ارتقا یافت و در دهه 30 خورشیدی بازنشسته شد و پس از بازنشستگی به امر وکالت پرداخت.
وی ادامه داد: سوژه‌های مورد علاقه بهارمست در بیشتر عکس‌هایی که گرفته است، بیماران و شرایط نامناسب آنان، کودکان کار، شرایط نامناسب کار و وضعیت فلاکت بار زندگی انسان بوده است. در زیر هر عکس نیز جملاتی نوشته شده که حکایت از احساسات درونی عکاس دارد. بهار مست به ادبیات به خصوص شاهنامه فردوسی نیز علاقه زیادی داشته و به گردآوری نسخ خطی پرداخته است. کتاب« نُه نبرد» وی نیز نمونه ای از پژوهش او درباره شاهنامه فردوسی است.
‍پایان خبر//
نسخه قابل چاپ‎ 
 

351 مشاهده
دیگر اخبار
صفحه 1 از 277
قبلی
بعدی

پیوندها
دفتر مقام معظم رهبری
نهاد ریاست جمهوری
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وبسایت اکو
وبسایت سواربیکا
سایر پیوندهای مفید
نشانی
ساختمان كتابخانه ملی : تهران، بزرگراه شهيد حقانی، بعد از ايستگاه مترو حقانی، خروجی كتابخانه ملی
ساختمان آرشيو ملی : تهران، بزرگراه حقانی (شرق به غرب)، نبش خیابان کوشا، روبروی ورزشگاه شهید کشوری، ساختمان آرشیو ملی
تلفن گویا : 81620-021
کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است‎ 
پست الکترونیکی وب سایت : webmaster@nlai.ir
 
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید :
بر پایه پورتال سازمانی توکا