خانه
میز خدمت
انتشارات
آموزش/ پژوهش
مجموعه ها
مراجعه و بازدید
درباره ما
ارتباط
اخباراخبار سازمانی
تفاهم نامه همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با مرکز تحقیقات سلامت دفاعی امضا شد

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۸:۲۹:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۶/۲۴ - ۸:۳۵:۲۹

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران و مرکز تحقیقات سلامت دفاعی به منظور همكاری در زمینه های علمی، پژوهشی، آموزشی، اشتراک منابع اطلاعاتی و تبادل تجربيات تفاهم نامه ای امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، جلیل عرب خردمند رییس مرکز تحقیقات سلامت دفاعی واشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند و مقرر شد ضمن بهره گیری از  توانایی های علمی، پژوهشی و تخصصی طرفین، ‌برگزاری و اجرای دوره ها و طرح های تحقیقاتی مشترک، ایجاد فرصت مطالعاتی، ‌برگزاری نمایشگاه، نشست و کارگاه های تخصصی، مبادله و اهدای نسخه فیزیکی یا دیجیتال منابع به منظور غنی سازی منابع یکدیگر و غیره به انجام برسد.
اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به اهمیت حفاظت از اسناد دفاع مقدس گفت: انجام مصاحبه و تدوین تاریخ شفاهی درحوزه دفاع مقدس از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این زمینه اقداماتی توسط مراکز مختلف صورت گرفته است اما در انجام این امور مصاحبه ها، اصول و چارچوب‌های نگارش تاریخ شفاهی رعایت نشده و بیش از هرچیزی شبیه خاطره‌نویسی است.
وی ادامه داد: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حوزه تاریخ شفاهی دارای تجربه های ارزنده است و کارشناسان سازمان در این زمینه می توانند کمک رسان مرکز تحقیقات سلامت دفاعی باشند. البته اسناد مربوط به آزادگان از سازمان هلال احمر به آرشیو ملی ایران منتقل شده و این اسناد در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حفاظت و نگهداری می شوند.
جلیل عرب خردمند رییس مرکز تحقیقات سلامت دفاعی گفت: توجه به تاریخ شفاهی دفاع مقدس اهمیت بسیاری دارد و مرکز تحقیقات سلامت دفاعی در این زمینه فعال بوده و پروژه های متعددی را تعریف و علمیاتی کرده است. یکی از این پروژه‌ها ثبت تاریخ شفاهی مقاومت است و در این زمینه گردآوری تاریخ شفاهی بهداری مقاومت سوریه در دستور کار قرار گرفته است.
رییس مرکز تحقیقات سلامت دفاعی یادآدور شد: مجموعه مقالات، کتاب‌ها و پایان نامه هایی که در حوزه سلامت در دفاع مقدس موجود است به ویرایش چهارم رسیده اما هنوز چاپ نشده است. بسیاری از مجلات دانشگاهی علوم پزشکی از سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در آرشیو دانشگاه ها موجود نیست. البته از سال 1396 تاکنون موضوع گردآوری مجلات دانشگاه های علوم پزشکی به طور جدی پیگیری شده اما مسئله این است که بسیاری از مجلات در آرشیو شخصی افراد موجود است.
عرب خردمند ادامه داد: به اهتمام مرکز تحقیقات سلامت دفاعی، حدود 780 جلد کتاب در حوزه سلامت در دفاع مقدس جمع آوری شده که این منابع شامل کتاب‌های علمی و خاطرات گروه پزشکی و جانبازان می شود که در همین زمینه مقالات فارسی، مقالات انگلیسی و پایان نامه‌ها گردآوری شده است.
رییس مرکز تحقیقات سلامت دفاعی یادآدورشد: ایجاد بانک اطلاعاتی مربوط به منابع حوزه دفاع مقدس و مقاومت امری ضروری است. زیرا هیچ یک از داده های مربوطه در هیچ یک از مراکز کشور به صورت مجموعه گردآوری نشده است و لازم است بستری فراهم شود تا این اطلاعات به صورت بانک اطلاعاتی در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.
فریبرز خسروی معاون کتابخانه ملی گفت: پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حوزه تاریخ شفاهی از تخصص لازم برخوردار است و تاکنون حدود 1000 ساعت مصاحبه تاریخ شفاهی انجام داده است و همچنین تعداد قابل توجهی کتاب به چاپ رسانده است. برهمین اساس این سازمان علاوه بر همکاری‌های دیده شده در تفاهم‌نامه، آمادگی ارائه خدمات در حوزه تاریخ شفاهی را دارد.
خسروی خاطرنشان کرد: به منظور حفظ و حراست از مجلات دانشگاهی، سال‌های گذشته بخشنامه‌ای صادر شد تا بر اساس آن مجلات دانشگاهی برای بهره‌مندی آیندگان و اصحاب علم و دانش به سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتقل شود.
نسخه قابل چاپ‎ 
 

382 مشاهده
دیگر اخبار
صفحه 1 از 277
قبلی
بعدی

پیوندها
دفتر مقام معظم رهبری
نهاد ریاست جمهوری
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وبسایت اکو
وبسایت سواربیکا
سایر پیوندهای مفید
نشانی
ساختمان كتابخانه ملی : تهران، بزرگراه شهيد حقانی، بعد از ايستگاه مترو حقانی، خروجی كتابخانه ملی
ساختمان آرشيو ملی : تهران، بزرگراه حقانی (شرق به غرب)، نبش خیابان کوشا، روبروی ورزشگاه شهید کشوری، ساختمان آرشیو ملی
تلفن گویا : 81620-021
کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است‎ 
پست الکترونیکی وب سایت : webmaster@nlai.ir
 
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید :
بر پایه پورتال سازمانی توکا