خانه
میز خدمت
انتشارات
آموزش/ پژوهش
مجموعه ها
مراجعه و بازدید
درباره ما
ارتباط
اخباراخبار سازمانی
حبیب احمدزاده مطالعه خاطرات تاریخ شفاهی دفاع مقدس را توصیه کرد

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۷/۴ - ۱۱:۱۰:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۷/۴ - ۱۱:۵۹:۳۰

حبیب احمدزاده نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس مطالعه کتاب های خاطرات جنگ تحمیلی را در پویش «کتابخوانی ملی» پیشنهاد کرد و گفت: مطالعه خاطرات اغراق نشده و مرور کوشش های انسانی در جنگ تحمیلی از موضوعات مورد علاقه من است و خواندن این دسته از کتاب ها را توصیه می کنم.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، حبیب احمدزاده نویسنده و پژوهشگر حوزه دفاع مقدس با حضور در پویش «کتابخوانی ملی» گفت: ادبیات به 2 دسته رو به سقوط و رو به صعود تقسیم می شود که به اعتقاد من دسته اکثریت درام رو به سقوط است و مربوط به افرادی می شود که در مقابل جهانِ پر از چالش و کشمکش پیش از ورود و کسب تجربه خود را بازنده می پندارند.
وی ادامه داد: اما دسته دیگر از ادبیات مربوط به درام رو به صعود است که من طرفدار این نوع نگرش هستم، افراد در این نوع ادبیات، نقش اختیار را در زندگی واقعی خود پر رنگ می بینند، بر همین اساس من بیش از هرچیزی در پی مطالعه کتاب هایی با این سبک ادبیات هستم. به اعتقاد من مطالعه کتاب هایی در این سبک، انسان را با تجربیات قهرمان های واقعی مواجه می کند که می توانند با الگو قرار دادن آنها می توان بهتر زندگی کرد و این تجربیات را کامل تر و به درستی به نسل آینده منتقل کرد.
این پژوهشگر حوزه دفاع مقدس در ادامه گفت: مطالعه خاطرات اغراق نشده و مرور کوشش های انسانی در جنگ تحمیلی از موضوعات مورد علاقه من است و خواندن این دسته از کتاب ها را توصیه می کنم و من شخصا علاقه بسیاری به دانستن تجربیات از افراد در زمینه های مختلف دارم و مطالعه سفرنامه همواره برای من جذاب بوده است.
احمدزاده اظهار داشت: از دیگر کتاب هایی که مطالعه آن مرا متحول کرد، کتاب «شازده کوچولو» بود. این کتاب از دست رفتن پاکی نفس کودکانه را به انسان یادآوری می کند.
احمدزاده اضافه کرد: همچنین مطالعه کتاب هایی مانند «شنام»، «دا» و آثار نویسندگانی چون رضا امیرخانی، احمد دهقان و گلعلی بابایی را توصیه می کنم. این کتاب ها بسیار تاثیرگذار و آموزنده بوده است و دست کمی از رمان ندارند. ولی متاسفانه این کتاب ها آنگونه که شایسته است تبلیغ نشده اند و معتقدم اگر اطلاع رسانی خوبی روی این کتاب ها انجام می شد، حتما فیلم های خوب سینمایی از دل این داستان ها ساخته می شد.
وی افزود: به نظر من خواندن کتاب هایی در حوزه دفاع مقدس برای افراد با هرنوع تفکر و گرایشی لازم است. زیرا مطالعه آنها می تواند آنها را به باور هشت سال جنگ تحمیلی در تاریخ این سرزمین برساند و بدانند که این جنگ بر کشور اثرگذار بوده است. بر همین اساس باید از تجربه هایی که برای به دست آمدن آن خون داده شده است، در جهت ایجاد زندگی سالم برای خود و دیگران بهره برد و بازهم تاکید می کنم این تجربه ها، داده ها واطلاعات خوبی برای نوشتن رمان و ساختن فیلم های سینمایی هستند.
فیلمنامه نویس فیلم سینمایی «اتوبوس شب» تصریح کرد: هیچ گروهی در ادبیات جهان نیست که نیازمند به گروه دیگری نباشد به عبارت دیگر همه گروه ها در این حیطه با یکدیگر مرتبط بوده و تکامل بخش امور مربوط به ادبیات هستند؛ اما من معتقدم ادبیات جدید جهان از قرن نوزدهم و بیستم به بعد به خصوص از زمان ظهور تلویزیون تغییر کرده است.
وی افزود: ادبیات به ما یاد می داد که برای ایده ها و تفکرات باید کوشش کرد اما در مقابل سینما تصور و تخیل را از افراد می گیرد و تصورات انسان به آنچه که روی پرده سینما می آید، منتقل می شود.
احمدزاده گفت: در دنیای امروز، فضای مجازی فراتر از خیال را به افراد نشان می دهد و افراد هرچه تلاش کنند بازهم عقب تر از قهرمان روی تصویر هستند. به همین دلیل قهرمانی برای افراد در فضای مجازی قابل وصول تر است و به دلیل این قبیل استرس و دل مشغولی های فکری، قهرمانی در دنیای واقعی را تجربه نمی کنند. این در حالی است که در دنیای ادبیات رسیدن به قهرمانی قابل تصور و درک است. افراد در دنیای ادبیات می توانند مکث کنند اما در دنیای سینما به واسطه پشت سرهم آمدن همه وقایع و آیتم ها، اجازه فکر کردن از مخاطب گرفته می شود. به عبارت دیگر افراد مرعوب سینما می شوند.
این نویسنده خاطرنشان کرد: معتقدم نقش ادبیات در افراد در مقایسه با سینما بسیار سالم تر و موثر است و غوطه خوردن در دنیای ادبیات افراد را وادار می کند در دنیای واقعی زندگی کنند زیرا برای رسیدن به اهداف مورد پذیرش، انسان باید در دنیای واقعی حضور داشته باشد.
نسخه قابل چاپ‎ 
 

350 مشاهده
دیگر اخبار
صفحه 1 از 276
قبلی
بعدی

پیوندها
دفتر مقام معظم رهبری
نهاد ریاست جمهوری
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وبسایت اکو
وبسایت سواربیکا
سایر پیوندهای مفید
نشانی
ساختمان كتابخانه ملی : تهران، بزرگراه شهيد حقانی، بعد از ايستگاه مترو حقانی، خروجی كتابخانه ملی
ساختمان آرشيو ملی : تهران، بزرگراه حقانی (شرق به غرب)، نبش خیابان کوشا، روبروی ورزشگاه شهید کشوری، ساختمان آرشیو ملی
تلفن گویا : 81620-021
کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است‎ 
پست الکترونیکی وب سایت : webmaster@nlai.ir
 
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید :
بر پایه پورتال سازمانی توکا