خانه
میز خدمت
انتشارات
آموزش/ پژوهش
مجموعه ها
مراجعه و بازدید
درباره ما
ارتباط
اخباراخبار سازمانی
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران کتاب «تدبیر ماندگار مصاحبه تاریخ شفاهی با حسین خطیبی » را منتشر کرد

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۷/۲۶ - ۹:۲۷:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۷/۲۶ - ۹:۳۲:۱۱

کتاب «تدبیر ماندگار مصاحبه تاریخ شفاهی با حسین خطیبی» با موضوع مصاحبه تاریخ شفاهی با حسین خطیبی توسط پیمانه صالحی مصاحبه، تدوین و پژوهش شده و انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران این کتاب را منتشر کرده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، کتاب « تدبیر ماندگار مصاحبه تاریخ شفاهی با حسین خطیبی» مصاحبه تاریخ شفاهی با حسین خطیبی است که توسط انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران- معاونت پژوهش و منابع دیجیتال- چاپ و روانه بازار نشر شده است.
این کتاب در پنج فصل و سه پیوست تنظیم شده است. در فصل اول خانواده و تحصیلات حسین خطیبی مطرح شده است؛ در این فصل مشخصات فردی و خانوادگی، تحصیلات ابتدایی، متوسطه و دانشگاهی و آشنایی با پروین اعتصامی در کتابخانه دانشسرای عالی شرح شده است؛ در فصل دوم کتاب «تدبیر ماندگار» به کتابخانه دانشکده حقوق و لغت‌نامه پرداخته شده است، در این فصل بخشی از تاریخچه کتابخانه دانشکده حقوق دانشگاه تهران، فرهنگستان ایران، موسسه وعظ و خطابه، روزنامه رسمی، چاپ لغت‌نامه دهخدا و اطلاعاتی از ملک الشعرای بهار منتشر شده است.
پیشینه صلیب سرخ و تشکیلات شیر و خورشید سرخ در فصل سوم مطرح شده است، در این بخش اطلاعات بسیار ارزشمندی در زمینه همکاری ایران با نهادهای بین‌المللی و نحوه شکل‌گیری، تاسیس، مدیریت و تامین هزینه‌های مالی دفاتر صلیب سرخ و  هلال احمر و همچنین جمعیت شیروخورشید در ایران آمده است؛ فصل چهارم این کتاب، بیمارستان‌ها و مراکز مربوطه را مورد بحث قرار داده است. توسعه و تجهیز مراکز بهداشتی و درمانی به ‌ویژه بیمارستان‌های تخصصی، تأسیس مدرسه پرستاری، کشتی بیمارستانی، کمک‌رسانی در جنگ اعراب و اسرائیل از مباحث غنی و جذاب این فصل است.
اما در فصل پنج کتاب «تدبیر ماندگار مصاحبه تاریخ شفاهی با حسین خطیبی» موضوع سازمان خدمات اجتماعی و مجلس شورای ملی، فعالیت‌های سیاسی و حزبی، لایحه کاپیتولاسیون از سایر مباحث متنوع و جذاب این فصل است. 
همچنین در پیوست ‌اول اطلاعات کتابشناختی آثار مصاحبه‌شونده در دو بخش کتاب‌ها و مقاله‌ها تنظیم شده است. در پیوست دوم تصاویر اسناد و مدارک و در پیوست سوم تعدادی عکس، از کودکی تا آخرین لحظات عمر مصاحبه‌شونده منتشر شده است. 
کتاب « تدبیر ماندگار مصاحبه تاریخ شفاهی با حسین خطیبی» مصاحبه با دکتر حسین خطیبی با بهره‌مندی از روش پژوهشیِ تاریخ شفاهی است. پیمانه صالحی مولف این کتاب در بخشی از مقدمه این اثر چنین آورده است: «پس از پیروزی انقلاب اسلامی، سازمان ها، موسسات و افراد بسیاری به گردآوری و تدوین تاریخ معاصر ایران به روش های مختلف پژوهشی اقدام کردند. عده ای با مراجعه به اسناد و کتاب ها، به تاریخ نگاری پرداختند و گروهی نیز به مقوله تاریخ شفاهی توجه نشان دادند و مصاحبه با شخصیت های منشا اثر در دوران معاصر را دستور کار خود قرار دادند. در این میان، سازمان اسناد ملی ایران(سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران)، با تاسیس اداره آرشیو شفاهی در سال 1371 این فعالیت را آغاز کرد. طی سال های اخیر مصاحبه های متعددی با شخصیت های علمی، سیاسی، فرهنگی و هنری معاصر صورت گرفته است که مصاحبه با ادیبان، نویسندگان، شاعران و استادان دانشگاه از آن جمله است.»
لازم به توضیح است کتاب «تدبیر ماندگار مصاحبه تاریخ شفاهی با حسین خطیبی» ( مصاحبه تاریخ شفاهی با دکتر حسین خطیبی) اثری است که مصاحبه، تدوین و پژوهش آن را پیمانه صالحی عهده دار بوده و در276صفحه چاپ و روانه بازار نشر شده است. علاقه‌مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند به فروشگاه مجازی سازمان به آدرس: (http://bookshop.nlai.ir) مراجعه کنند.
‍پایان خبر/
نسخه قابل چاپ‎ 
 

363 مشاهده
دیگر اخبار
صفحه 1 از 279
قبلی
بعدی

پیوندها
دفتر مقام معظم رهبری
نهاد ریاست جمهوری
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وبسایت اکو
وبسایت سواربیکا
سایر پیوندهای مفید
نشانی
ساختمان كتابخانه ملی : تهران، بزرگراه شهيد حقانی، بعد از ايستگاه مترو حقانی، خروجی كتابخانه ملی
ساختمان آرشيو ملی : تهران، بزرگراه حقانی (شرق به غرب)، نبش خیابان کوشا، روبروی ورزشگاه شهید کشوری، ساختمان آرشیو ملی
تلفن گویا : 81620-021
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید : 
کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است‎ 
پست الکترونیکی وب سایت : webmaster@nlai.ir
 
 
بر پایه پورتال سازمانی توکا