خانه
میز خدمت
انتشارات
آموزش/ پژوهش
مجموعه ها
مراجعه و بازدید
درباره ما
ارتباط
اخباراخبار سازمانی
مشارکت 31 استان کشور در همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس»

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۷/۱۲ - ۹:۴۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۷/۱۲ - ۹:۴۷:۸

رئیس کمیته اجرایی سومین همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» از مشارکت 31 استان کشور در سومین همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» خبر داد و گفت: این همایش دارای مجوز پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) است که این مجوز ارزش مقالات ارسالی را برای صاحبان آثار دوچندان می کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، عبدالله اسماعیلی رئیس کمیته اجرایی سومین همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» با اعلام این خبر گفت: همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» در تاریخ 26 آذرماه برگزار می شود و مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه این همایش تا 30 مهرماه تمدید شده است.
رئیس کمیته اجرایی سومین همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» گفت: تاکنون بیش از 20 مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده است و نگارش 10 مقاله تخصصی به استادان برتر کشور که موضوع پایان نامه دکتری آن ها تاریخ شفاهی بوده، نیز سفارش شده است. مشارکت دانشگاه ها، سازمان‌ها، نهادهای کشوری و لشکری، ادارات کل بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس و ادارات وابسته به سازمان اسناد و کتابخانه ملی در استانهای کشور در این همایش چشمگیر است.
وی افزود: نکته حائز اهمیت در این دوره از همایش تاریخ شفاهی این است که از ظرفیت های تخصصی وعلمی سازمان ها و نهادهای دولتی و غیر دولتی و نظامی، انجمن ملی تاریخ شفاهی ایران و غیره استفاده شده و از دبیران و کارشناسان هریک از سازمان ها و نهادهای دعوت شد تا در کمیته های مختلف همایش حضور داشته باشند. با اتمام مهلت ارسال مقالات، مرحله ارزیابی و داوری آثار آغاز و آثار برتر در قالب ارائه چهار پنل معرفی خواهد شد. همه مقالات ارسالی در کتاب مقالات سومین همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» به چاپ خواهد رسید و مقالات برگزیده در فصل نامه ها و نشریات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران ، دانشگاه امام حسین (ع) نیز منتشر خواهد شد و به صاحبان مقالات برتر گواهی مقالات برگزیده نیز ارائه می شود.
اسماعیلی به محورهای برگزاری این همایش اشاره کرد و گفت: مبانی نظری و پیشینه تاریخ شفاهی دفاع مقدس، ضرورت ها و فرصت ها، آسیب شناسی و موانع پیش روی تاریخ شفاهی دفاع مقدس و نیز سیاست گذاری و نقش سازمان های لشکری و کشوری در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، از محورهای این همایش ملی است.
وی افزود: مبانی نظری و پیشینه تاریخ شفاهی دفاع شامل موضوعاتی چون نقش تاریخ شفاهی دفاع مقدس در تاریخ نگاری معاصر، نقش و کارکرد تاریخ شفاهی در توسعه تاریخ اجتماعی، مبانی جامعه شناختی تاریخ شفاهی دفاع مقدس، انواع داده های اطلاعاتی در ثبت تاریخ جنگ و جایگاه تاریخ شفاهی، تاریخ شفاهی فرماندهی امام خمینی(ره) در دفاع مقدس و اصول ویژگی های مکتب سپهبد شهید حاج  قاسم سلیمانی در احیای و ترویج تاریخ شفاهی دفاع مقدس می شود.
رئیس کمیته اجرایی سومین همایش ملی «تاریخ شفاهی دفاع مقدس» ادامه داد: محور تاریخ شفاهی دفاع  مقدس، ضرورت ها و فرصت ها نیز شامل موضوعاتی چون نقش اسناد محلی در تدوین تاریخ شفاهی، نقش هنر و رسانه در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، نقش تاریخ شفاهی اقشار مختلف (زنان، روحانیت، دانش آموزان و ...) در هشت سال دفاع مقدس، تاریخ شفاهی دفاع مقدس و فضای مجازی، ضرورت های تدوین تاریخ شفاهی دولت و دولتمردان جمهوری اسلامی ایران در هشت سال دفاع مقدس، چگونگی و نحوه انتقال تجربیات تاریخ شفاهی دفاع مقدس به سایر ملل، راه کارهای حفظ و نشر ارزش های دفاع در سازمان های لشکری و کشوری به نسل آینده، جایگاه و نقش اندیشه های امام خمینی (ره) در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، جایگاه و نقش اندیشه های مقام معظم رهبری(مدظله) در تاریخ شفاهی دفاع مقدس و ضرورت‌های تدوین تاریخ شفاهی مدافعات حرم و جبهه مقاومت می‌شود.
وی اظهار داشت: آسیب‌شناسی تاریخ شفاهی دفاع مقدس در حوزه مرزهای مشترک با خاطره نویسی، چالش های مصاحبه گر در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، نقش تدوینگر در بازنشر و گویاسازی منابع در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، تحلیلی بر چگونگی ثبت و ضبط تاریخ شفاهی دفاع مقدس، نقد و بررسی اطلاعات حاصل از مصاحبه در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، موانع توسعه و ترویج تاریخ شفاهی دفاع مقدس در سازمان‌های لشکری و کشوری، باید و نبایدهای تاریخ شفاهی دفاع مقدس در  حوزه آزادگان، واکاوی و نقد آثار منتشر شده تاریخ شفاهی دفاع مقدس، آسیب شناسی به‌کارگیری تاریخ شفاهی دفاع مقدس در تحقیقات دانشگاهی و آرشیوهای تاریخ شفاهی دفاع مقدس فرصت یا تهدید از موضوعات سومین همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس است.
اسماعیلی ادامه داد: در حوزه سیاست‌گذاری و نقش سازمان‌های لشکری و کشوری در تاریخ شفاهی دفاع مقدس موضوعاتی چون نقش سیاست گذاری‌ها در احیا، حفظ و ترویج و نهادینه سازی تاریخ شفاهی دفاع مقدس، چگونگی ساز و کار مصاحبه گر و تدوین‌گر در تاریخ شفاهی دفاع مقدس، نظام حقوقی در تدوین تاریخ شفاهی دفاع مقدس، چگونگی تبدیل تاریخ شفاهی به اسناد مکتوب و نحوه بهره برداری بهینه، واکاوی نقد و بررسی فعالیت موسسات تاریخ شفاهی دفاع مقدس و یکسان سازی فعالیت‌های تاریخ شفاهی در سازمان‌های کشوری و لشکری دربر گرفته می‌شود. علاقه مندان می‌توانند مقالات خود را به پست الکترونیکی info@defadocs.ir ارسال کنند.
لازم به توضیح است سومین همایش ملی تاریخ شفاهی دفاع مقدس با همکاری سازمان اسناد و مدارک دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و پژوهشکده سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران همزمان با هفته پژوهش، با دعوت وحضور شخصیت های کشوری و لشکری در محل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار می‌شود.
پایان خبر/
نسخه قابل چاپ‎ 
 

363 مشاهده
دیگر اخبار
صفحه 1 از 279
قبلی
بعدی

پیوندها
دفتر مقام معظم رهبری
نهاد ریاست جمهوری
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وبسایت اکو
وبسایت سواربیکا
سایر پیوندهای مفید
نشانی
ساختمان كتابخانه ملی : تهران، بزرگراه شهيد حقانی، بعد از ايستگاه مترو حقانی، خروجی كتابخانه ملی
ساختمان آرشيو ملی : تهران، بزرگراه حقانی (شرق به غرب)، نبش خیابان کوشا، روبروی ورزشگاه شهید کشوری، ساختمان آرشیو ملی
تلفن گویا : 81620-021
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید : 
کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است‎ 
پست الکترونیکی وب سایت : webmaster@nlai.ir
 
 
بر پایه پورتال سازمانی توکا