خانه
میز خدمت
انتشارات
آموزش/ پژوهش
مجموعه ها
مراجعه و بازدید
درباره ما
ارتباط
اخباراخبار سازمانی
مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران:
بیش از 32 نسخه نفیس ادبی مرمت و بازسازی شد

تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۷/۲۵ - ۹:۴۲:۰
آخرین تاریخ بروزرسانی: ۱۴۰۰/۷/۲۵ - ۱۳:۴۸:۵۵

مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران از مرمت و بازسازی بیش از 32 نسخه کتاب فرهنگی و ادبی در این اداره کل خبر داد و گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در راستای رسالت ذاتی خود برای مرمت و بازسازی اسناد حقیقی و حقوقی اعلام آمادگی می کند.
 به گزارش روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، محمد حدادی مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با اشاره به مرمت و بازسازی آثار ادبی در اداره کل مرمت و حفاظت این سازمان، گفت: در راستای اهداف کلان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در حوزه حفاظت و نگهداری از میراث مستند و احیای هویت ملی، بیش از 32 نسخه از کتب ادبی و فرهنگی در این اداره کل مرمت و بازسازی شده است. 
وی افزود: کتب مرمت شده شامل دیوان اشعار، مکاتبات شعرا و شرح‌های نوشته شده برای برخی از این آثار است. 
مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اظهار داشت: از شاخص ترین این نسخ نفیس که اغلب دست نویس و برخی چاپ سنگی هستند؛ می توان به چهار جلد «دیوان حافظ»، یک جلد نسخه «گنج الگنج»، پنج جلد شاهنامه فردوسی،  پنج جلد از آثار سعدی شامل «بوستان»، «گلستان» و کلیات آثار وی، دو جلد دیوان «خمسه نظامی»، یک جلد کتاب «مثنوی مولوی» و یک جلد دیوان «صائب تبریزی» اشاره کرد.
حدادی ادامه داد: همچنین در این بین آثار ادبی دیگری از شعرا و نویسندگان بزرگ در  اداره کل مرمت و بازسازی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران مرمت و بازسازی شده است که می توان به «کلیله و دمنه»، «مرزبان نامه»، «شرح گلشن راز»، دیوان «نظیری نیشابوری»، دیوان «امیر شاهی سبزواری»، آثار «امیر خسرو دهلوی»، مکاتبات «ملک الشعرای بهار»، یادداشت های «نیما یوشیج» و غیره اشاره کرد.
وی یادآور شد: به منظور حفاظت بهتر این آثار، پس از انجام مراحل مرمت برگ‌ها، در صورت نیاز به مرمت جلد و یا ساخت جلد انجام می شود و همچنین برای نسخ نفیس جعبه حفاظتی طراحی و ساخته شده است.
حدادی گفت: اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی به عنوان متولی این امر، همواره خدمات حفاظتی و مرمتی را به اشخاص علاقمند به حفظ و نگهداری از میراث ادبی، عرفانی و غیره ارائه می دهد.
مدیرکل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خاطرنشان کرد: اسنادی که نیاز به مرمت دارند هم توسط اشخاص حقیقی و هم توسط سازمان های دولتی و خصوصی به این اداره کل ارسال می شوند و بر اساس میزان آسیب وارد شده به اسناد اقدامات حفاظتی برپایه مقررات و تعرفه مصوب سازمانی انجام می شود.
نسخه قابل چاپ‎ 
 

293 مشاهده
دیگر اخبار
صفحه 1 از 279
قبلی
بعدی

پیوندها
دفتر مقام معظم رهبری
نهاد ریاست جمهوری
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
وبسایت اکو
وبسایت سواربیکا
سایر پیوندهای مفید
نشانی
ساختمان كتابخانه ملی : تهران، بزرگراه شهيد حقانی، بعد از ايستگاه مترو حقانی، خروجی كتابخانه ملی
ساختمان آرشيو ملی : تهران، بزرگراه حقانی (شرق به غرب)، نبش خیابان کوشا، روبروی ورزشگاه شهید کشوری، ساختمان آرشیو ملی
تلفن گویا : 81620-021
ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید : 
کليه حقوق اين سايت برای سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران محفوظ است‎ 
پست الکترونیکی وب سایت : webmaster@nlai.ir
 
 
بر پایه پورتال سازمانی توکا