president.ir
چهارشنبه ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۸فارسی | العربية | English
نشست مطبوعاتی مشترک ایران و قزاقستان؛
آیت‌الله رئیسی: ایران و قزاقستان ظرفیت‌های خوبی برای ارتقای حجم مبادلات تجاری به ۳ میلیارد دلار دارند/ مذاکرات امروز، زمینه گسترش همکاری‌ها و روابط بین دو کشور را فراهم کرد/ توکایف: آیت‌الله رئیسی سهم بزرگی در ارتقای سطح روابط ایران و قزاقستان دارند/ برای ایجاد اتاق بازرگانی مشترک بین دو کشور برنامه‌ریزی کرده‌ایم
رئیس جمهور اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مصمم است علاوه بر روابط دوجانبه با قزاقستان، روابط و همکاری‌های منطقه‌ای بین دو کشور و کشورهای منطقه نیز، از جمله در سازمان‌های منطقه‌ای مثل سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه اوراسیا گسترش یابد.
شناسه خبر: ۱۳۷۳۵۴ -
يکشنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۷
آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر امروز یکشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با «قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان سفر وی به تهران را نقطه عطفی در مسیر توسعه روابط دو کشور توصیف کرد و گفت: در ۳۰ سال گذشته روابط خوبی با کشور دوست و برادر قزاقستان داشتیم که این سطح از روابط لازم بوده اما کافی نبوده است.
رئیس جمهور با بیان اینکه دو کشور ظرفیت‌های بسیاری برای ارتقای مناسبات و روابط دارند، افزود: تفاهم‌نامه‌هایی که امروز به امضا رسید یا از قبل میان دو کشور امضا شده بود، نشانه مهمی از اراده ایران و قزاقستان برای توسعه روابط و مناسبات است.
دکتر رئیسی با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی روابط تجاری دو کشور در چند ماه اخیر، اظهار داشت: ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری دو کشور این ظرفیت را دارد که در گام اول حجم مبادلات تجاری از سطح فعلی تا ۳ میلیارد دلار افزایش یابد. در حوزه کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل و ترانزیت، انرژی، نفت و گاز همکاری‌های گسترده‌ای می‌تواند بین دو کشور شکل گیرد.
رئیس جمهور اشتراکات فرهنگی و تمدنی دو کشور را بستری مناسب برای روابط فرهنگی بسیار خوب بین دو ملت دانست و تصریح کرد: مجموع مذاکراتی که امروز انجام شد، زمینه گسترش همکاری‌ها و روابط بین دو کشور را فراهم کرد.
آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران مصمم است علاوه بر روابط دوجانبه با قزاقستان، روابط و همکاری‌های منطقه‌ای بین دو کشور و کشورهای منطقه نیز، از جمله در سازمان‌های منطقه‌ای مثل سازمان همکاری‌های شانگهای و اتحادیه اوراسیا گسترش یابد.
رئیس جمهور همکاری با همسایگان در دریای خزر را برای کشورمان دارای اولویت دانست و گفت: بنا داریم این همکاری‌ها را گسترش دهیم و علاوه بر همکاری‌های منطقه‌ای، بنای دو کشور آن است که در سازمان‌های بین‌المللی و همکاری‌های بین‌المللی نیز گام‌های جدی بردارند.
دکتر رئیسی با اشاره به اینکه دو کشور در مسائل منطقه‌ای و جهانی نگاه‌های مشترکی دارند، افزود: ایران و قزاقستان نسبت به تحولات افغانستان مواضع مشترکی دارند. دو طرف بر این اعتقاد هستند که راهکار رفع مشکلات افغانستان تشکیل دولتی فراگیر است که همه گروه‌های سیاسی و اقوام را نمایندگی کند.
رئیس جمهور اظهار داشت: همچنین دو کشور در این مساله اتفاق نظر دارند که حضور بیگانگان در منطقه به هیچ‌عنوان امنیت‌ساز نیست و مشکلی را از منطقه حل نخواهد کرد. اعتقاد و باور مشترک ما آن است که فقط کشورهای منطقه می‌توانند مسائل منطقه را حل کنند.
آیت‌الله رئیسی ادامه داد: مشکلات هر منطقه‌ای از جهان باید توسط مسئولین و دست اندرکاران و نهایتا مردم کشورهای همان مناطق حل و فصل شود. حضور بیگانگان در مناطق مختلف بیشتر بر مشکل آن مناطق می‌افزاید و کمکی به حل مسائل آنجا نخواهد کرد.
آقای «قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان نیز در این نشست مطبوعاتی با اشاره به روابط خوب همسایگی، اشتراکات تاریخی و فرهنگی دو کشور را عمیق توصیف و تصریح کرد: در دوره قحطی و خشکسالی، خیلی از قزاق‌ها در ایران پناه گرفتند و این کشور با آغوش گرم از هموطنان ما استقبال کرد؛ قزاقستانی‌ها هرگز این مساله را فراموش نخواهند کرد.
توکایف با بیان اینکه آیت‌الله رئیسی سهم بزرگی در ارتقای سطح روابط دو کشور دارند، خاطرنشان کرد: تعاملات دو کشور در ۳۰ سال سپری شده از آغاز روابط دیپلماتیک، همواره رو به گسترش و تحکیم بوده است. سطح همکاری‌‌ها در عرصه‌های مختلف از جمله فرهنگی و همکاری‌های بین‌المللی و منطقه‌ای نیز به شکل قابل توجهی ارتقا یافته است.
وی با اشاره به اینکه در مذاکرات گسترده و مفصل امروز با آقای رئیسی موضوعات خیلی مهمی را مورد بررسی قرار دادیم، گفت: دو طرف علاقمند به بهره‌گیری از امکانات و فرصت‌های موجود در زمینه ترانزیت و حمل کالا در راستای تقویت مناسبات اقتصادی و تجاری هستند.
رئیس جمهور قزاقستان با اشاره به اتصال مسیر ریلی دو کشور و مهم توصیف کردن آن برای منطقه، افزود: امروز همچنین درباره همکاری در زمینه تولید و کشاورزی مذاکرات خوبی داشتیم که می‌تواند نقش موثری در ارتقای سطح روابط دو کشور داشته باشد.
توکایف با بیان اینکه اسناد همکاری که امروز امضا شد می‌تواند تعاملات و همکاری‌های دو کشور را یک گام به پیش ببرد، اظهار داشت: ایران و قزاقستان همچنین در زمینه موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی نیز نظرات مشترکی دارند. دو کشور توافق دارند که همکاری‌های آنان در سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و نیز در زمینه تحکیم ثبات و امنیت در منطقه تقویت شود.
وی همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور را نیز بسیار مهم توصیف و تصریح کرد: با وجود وضعیت ژئوپولتیک خاص و محدودیت‌های قزاقستان، اما امسال حجم مبادلات تجاری دو کشور ۵۰ درصد افزایش یافته است. دو کشور برای گسترش بیش از پیش حجم تجارت فیمابین تفاهم کامل دارند.
رئیس جمهور قزاقستان فعالیت منظم کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور را در گسترش و توسعه روابط موثر دانست و خاطرنشان کرد: برای ایجاد اتاق بازرگانی مشترک بین دو کشور برنامه‌ریزی کرده‌ایم. در این راستا قزاقستان برای تجار ایرانی روادید ۱۴ روزه فرودگاهی صادر می‌کند.
توکایف گفت: سفر امروز بنده به ایران و مذاکرات انجام شده انگیزه‌های جدیدی برای گسترش روابط ایجاد خواهد کرد. اطمینان دارم مساعی دو کشور و اجرای پروژه‌های مشترک می‌توانند دستاوردهای مفیدی برای ایران و قزاقستان داشته باشند و دوستی ما را با یکدیگر بیش از پیش تقویت کنند.
شناسه خبر: ۱۳۷۳۵۴
- رئیس‌جمهوری
- دیدارهای خارجی
گالری مرتبط
نشست مطبوعاتی روسای جمهور ایران و قزاقستان و امضاء اسناد همکاری بین دو کشور
فیلم مرتبط
نشست مطبوعاتی روسای جمهور ایران و قزاقستان
اخبار برگزیده
سیاست قطعی دولت، استفاده از ظرفیت‌های مردمی در برگزاری مراسم اربعین است/ از شکل گیری ستاد مردمی اربعین حمایت می‌کنیم و آن را به رسمیت میشناسیم/ کلیه استانداران و مسولین دولتی موظف به حمایت و میدان دادن به ستادهای مردمی اربعین هستند.
روحیه سلحشوری جوانان فلسطینی و یمنی امتداد راه انقلاب اسلامی است/ خانواده شهدا رسالت زینبی به عهده دارند / باید این پرچمی که توسط شهیدان به خانواده شهدا سپرده شده برافراشته بماند
اربعین، حماسه‌ای جاری برای همیشه‌ی تاریخ است که صدای پیروزی ابدی حسینیان زمان را در فضای عالم طنین‌انداز می‌کند/ «ایمان و اعتقاد قلبی» و «عشق و محبت» در راهپیمایی اربعین موج می‌زند/ امروز راهپیمایی اربعین جلوه‌ای از جبهه مقاومت بین‌المللی است
آیت‌الله رئیسی:‌ طریق نورانی مقاومت دشمن را زمینگیر و حامیان فلسطین را امیدوار کرده است/ ملت‌های مسلمان منطقه عمیقاً از رژیم غاصب صهیونیستی تنفر دارند/ زیاد نخاله: ایران بیش از هر زمان حضوری پررنگ و قدرتمند در منطقه دارد/ پیروزی نزدیک است
رهنمودهای رهبری در دیدارهای مختلف با دانشگاهیان گنجینه‌ای ارزشمند در پیشبرد اهداف نظام در حوزه علم و فناوری است/ مراکز علمی و دانشگاهی به افزایش بهره‌وری در کشور کمک کنند/ پژوهش‌ها در کشور هدفمند و بر مبنای مسائل جامعه و معطوف به یافتن راه حل‌های آن باشد
اربعین کانون جبهه مقاومت بین‌المللی در منطقه و جهان است/ کسانی که تحمل برگزاری یک سرود یا برگزاری جشن غدیر را ندارند، تلاش می‌کنند مراسم اربعین شکل نگیرد/ مردمی نگه داشتن مراسم اربعین و استفاده از ظرفیت‌های مردمی در این زمینه بسیار مهم است
همکاری نمایندگان با دولت قطعا در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری‌ها مثمرثمر خواهد بود/ رفع محرومیت، جبران کاستی‌ها و توسعه مناطق کم‌برخوردار محور مصوبات سفرهای استانی است/ نمایندگان اصلاحات اقتصادی را که با همکاری دولت و مجلس دنبال می‌شود تبیین کنند
اتمام حجت رئیس جمهور با دستگاه‌های دولتی برای اختصاص زمین به نهضت ملی مسکن/ وزارت راه و شهرسازی علاوه بر احداث مسکن، «زمین به شرط ساخت» به مردم واگذار کند/ برای تمام پروژه‌های عمرانی باید زمانبندی شفاف تعیین شود و به اطلاع مردم و افکار عمومی برسد/ تاکید به نقش نظارتی و تنظیم‌گری وزارت راه و شهرسازی در بازار مسکن
۱۴۰۰Ⓒ رياست جمهوري اسلامي ايران
آدرس: تهران - میدان پاستور - خیابان پاستور
تلفن‎+۹۸(۲۱)۶۴۴۵۱ :