چرا دخل و خرج دولت‌ها نمی‌خواند؟ + جدول
ایران و مسئله افغانستان‌ـ‌۱؛ نه ریاکاری و نه انتحاری؛ عقلانیت انقلابی
۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۸:۱۶ اخبار سیاسی اخبار سیاست ایران
یک نکته امروز در فضای رسانه‌ای و اجتماعی ایران بسیار بدیهی و ضروری است و آن اینکه باید درباره مسئله افغانستان با مردم ایران بسیار بیش از این سخن گفت.
گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم ـ ‌انقلابی‌گری یعنی آرمانها را همیشه در نظر داشتن و از آن عدول نکردن، و عقلانیت یعنی غیر از آنکه آن آرمانها مبتنی بر عقلانیت باشد باید واقعیات را هم در نظر گرفت و از «واقعیت موجود» به‌سمت «واقعیت مطلوب» حرکت کرد.
بیشتر بخوانید
ماجرای افغانستان و فضاسازی‌ رادیکال‌های اصلاح‌طلب/ این 5 برهه تاریخی و تجویزهای فانتزی اصلاح‌طلبان را بخوانید
امّا عقلانیت انقلابی دو دشمن بزرگ دارد؛ یکی محافظه‌کاری که یا آرمان‌ها را اساساً قبول ندارد و یا آن‌قدر مفتون و اسیر واقعیت‌ها است که آرمان را قربانی می‌کند و دیگری انقلابی‌گری غیرعقلانی که واقعیات را نادیده می‌گیرد و از این طریق آرمانها را به مسلخ می‌برد.
ماجراهای این روزهای افغانستان محک خوبی برای سنجش انقلابی‌گری، عقلانیت و همچنین در طرف مقابلش، ریاکاری و فرصت‌طلبی است. در ماجرای افغانستان، جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال چیست؟ مشخصاً آرمان‌ها؛ آرمانها چیستند؟ امنیت و رفاه برای مردم افغانستان، عدم مداخله بیگانگان، عدم دیکتاتوری یک قوم بر دیگران، مشارکت همه مردم افغانستان در سرنوشت خود و به‌عبارت بهتر یک افغانستان برای همه افغانستانی‌ها.
ایران تلاش دارد با توجه به واقعیات میدانی در افغانستان به‌سمت این آرمانها گام بردارد. واقعیت طالبان را نادیده نمی‌گیرد؛ هم گذشتۀ بد او را می‌داند ـ و اساساً روزگاری با او منازعه مستقیم هم داشته است ـ و هم وعده‌های امروز طالبان را هم لزوماً ساده‌بینانه و دربست قبول نمی‌کند و به‌دور از شتابزدگی غیرعقلانی تحقق آنها را انتظار می‌کشد و مطالبه می‌کند و علاوه بر آن به‌دنبال پیگیری منطقی آرمانهاست که مهمترینش طرفداری از «مردم افغانستان» و احترام به خواست و اراده آنان است. ایران دلهره و اضطراب و نگرانی بخش مهمی از مردم افغانستان را نیز کاملاً درک می‌کند و دغدغه‌مند آنهاست، همچنان که در تمام این سالها مهمترین ملجأ مهاجران افغانستانی در تمام دنیا بود.
اما از دیگر سو این تصور ساده‌لوحانه را هم ندارد که در هر زمانی و هر مکانی باید نسخۀ واحدی پیچید؛ می‌داند که اگر همان‌گونه که در سوریه عمل شد در یمن هم اقدام شود، همان که در یمن صورت می‌گیرد برای عراق هم تجویز شود و همان که در عراق و سوریه و یمن می‌گذرد برای افغانستان هم نسخه‌پیچی شود، نه‌تنها نشانه‌ای از درایت و تدبیر و عقلانیت نیست، بلکه دقیقاً عکس آن است. هر کشوری و هر منطقه‌ای و هر زمانی و مکانی اقتضائاتی دارد و اساساً تیزبینی و درایت مربوط به همین مداقه در جزئیات است وگرنه احکام کلی که باید از مقاومت حمایت کرد، باید آزادمنش بود، باید عدالت‌خواهی کرد و امثال این‌ها اگر در میدان عمل با دقت در جزئیات همراه نباشد، مصداق ساده‌سازی و بدعملی است و چه‌بسا به‌ضرر همان آرمان‌ها هم تمام شود.
 اما کنار این رویکردی که سعی می‌کند مبتنی بر واقعیات آرمان‌ها را دنبال کند، گروه‌هایی هستند که عملکردشان نسبت کاملی با عقلانیت انقلابی ندارد؛ یک گروه که همیشه سعی کرده است در هر برهه‌ای به فریاد آمریکا برسد حالا با لفظ مقاومت بازی می‌کند؛ این دسته در گذشته حتی اسم مقاومت را هم نشانه‌ای بر شرارت می‌دانست و می‌گفت "این نام منافع ملی ما را به خطر می‌اندازد"، شعارش "نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران" بود، به مدافعان حرم و مشخصا‌ً فاطمیون افغانستانی اهانت می‌کرد و آنها را ناجوانمردانه، مزدور می‌خواند! و می‌گفت "هر اقدامی حتی مخالفت با رژیم کودک‌کش صهیونیستی چون مانع توسعه است(!) پس باید به کناری گذاشته شود"، اما همین گروه حالا صبح تا شام، ریاکارانه و به‌دروغ سرود مقاومت می‌خواند!
کار آن‌قدر مبتذل و طنز است که مجری بی‌بی‌سی هم شعار مقاومت می‌دهد و مثلاً طرفدار مقاومت شده است؛ حال آنکه سمت و سو و غرض آنها مشخص است؛ صرفاً مخالفت با جمهوری اسلامی و نجات آمریکا! طالبان گروهی است که با حمایت آمریکا تأسیس شد و حالا هم ـ که آمریکا بعد از 20 سال جنایت و ویرانگری از افغانستان فرار کرده است ـ بر کابل حاکم شده است، اما این دسته برای آنکه اذهان از آمریکا دور و ایران متهم شود به‌دروغ می‌گویند که "ایران طرفدار طالبان است و ما طرفدار مقاومت"! یاللعجب!
اما گروه دیگری هستند که حقیقتاً غرض و نیت انقلابی‌گری دارند؛ جوان‌های مخلص، باانگیزه و واقعاً طرفدار مردم افغانستان و آرمان‌های انقلاب اسلامی ایران. اینها نمی‌خواهند یک قوم که اکثریت نیست بر تمام اقوام دیگر با زور مسلط شود؛ زمانی که آواره‌شدن بخشی از افغانستانی‌ها را می‌بینند رنج می‌برند؛ دلسوختۀ مهاجرانند، گذشته طالبان را ـ آن زمان که پیشتر حاکم شده بودند ـ به‌درستی محکوم می‌کنند و برخی نشانه‌ها از سخت‌گیری‌های غلط را هم نگران‌کننده می‌یابند‌، اما بعضاً مشکل این گروه آن است که بدون نظر به همه واقعیات، نسخه‌هایی تجویز می‌کنند که ممکن است نه‌تنها آن آرمان‌ها را محقق نکند بلکه کاملاً عکس آن در عمل رخ بدهد.
ایران هیچ‌گاه طرفدار خونریزی و جنگ قومیت‌ها و نزاع مذهبی در افغانستان نیست، معتقد است که باید با گفتگو و واقع‌بینی مشکلات افغانستان به‌نفع مردم حل شود و دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام شکل بگیرد؛ ایران شدیداً مخالف جنگ مذاهب اسلامی است؛ ایران مخالف دفاع هر دولت خارجی اعم از پاکستان و امارات و آمریکا و... در اوضاع داخلی افغانستان است، در عین حال می‌خواهد این آرمان‌ها را در فضایی منطقی و با عقلانیت و با در نظر گرفتن واقعیات میدانی دنبال کند و منافع ملت ایران و افغانستان را توأمان پیگیر باشد. ایران نه جنگیدن را ضرورتاً نیک و یا بد می‌داند و نه نجنگیدن را؛ جنگ یا عدم‌جنگ ابزاری است که باید در خدمت آرمان و عقلانیت انقلابی قرار بگیرد؛ اگر کمک به مظلوم در یک جا با حمایت مستشاری نظامی بهتر انجام می‌شود و سرجمع نفع آن بسیار بیشتر از ضرر آن است، ایران هیچ‌گاه حمایت خود را از مستضعفان دریغ نمی‌کند، اما نگاهی غیرعقلانی به این موضوع هم ندارد که در هرجا اولین گزینه را همین حمایت مستشاری نظامی ببیند.
با تمام این مقدمات، یک نکته امروز در فضای رسانه‌ای و اجتماعی ایران بسیار بدیهی و ضروری است و آن اینکه باید با مردم بسیار بیش از این سخن گفت. اگرچه بدیهی است که درباره آن گروه سیاسی مغرض و حامی منافع آمریکا برای تنش‌زایی در ایران و و منطقه صرفاً لازم است که سیاست رسواکردنشان و به‌رخ کشیدن تناقضات و بی‌مبنایی‌شان در سیاست داخلی و خارجی را در پیش بگیریم، امّا اکثریت مطلق مردمی که امروز با مسئله افغانستان مواجهند از این دسته نیستند، به‌خصوص جوان‌های مخلص و انقلابی بسیاری هستند که باید در این باره با آنها بیشتر سخن گفت و همفکری کرد.
اگرچه می‌توان از برخی از این جوانان نیز گله کرد که "چرا بدون محاسبات کامل نسخه‌های غیرواقعی را دنبال می‌کنید؟" اما متأسفانه برخی محافظه‌کاری‌ها و اقدامات غلط دیگران هم این جوانان را آزرده و آنها را نگران کرده است؛ اقداماتی که برای توجیه منطق ایران در افغانستان با کج‌سلیقگی و اشتباه و از سر بدفهمی این منطق، طالبان را به‌گونه‌ای دیگر معرفی می‌کند و از آن بوی تطهیر گذشته طالبان در سالهای 75 تا 80 هم برمی‌آید. برای توجیه و تبیین منطق ایران در افغانستان نیازی به تطهیر گذشته طالبان و یا انکار حقایق نیست؛ فقط کافی است واقعیت‌ها همان‌طور که هست گفته شود؛ منطق ایران آن‌قدر مبتنی بر عقلانیت و انقلابی‌گری هست که نیاز به شعبده‌بازی نداشته باشد.
انتهای پیام/+
مطالب پیشنهادی
مطالب پیشنهادی
فرصت استثنایی برای دارندگان خودروهای تویوتا
نسل جدید سرور ابری با امکان تغییر آنی منابع به دلخواه!
سرمایه گذاری مطمئن و کم ریسک | بیمه سامان
سرمایه گذاری مطمئن و کم ریسک | بیمه سامان
فرصتی محدود برای خرید جدیدترین موتور Keeway در ایران
حافظه SSD اکسترنال HP مدل Portable SSD P500 ظرفیت 500GB
از سراسر وب
قیمت سیستم گیمینگ و رندرینگ چنده؟؟؟ | ایران پی سی - IranPC
با دوره MBA فن آوران حکیم، کسب و کارت رو متحول کن
سرمایه گذاری مطمئن و کم ریسک | بیمه سامان
ثبت‌نام موتور Vieste 249 به مدت محدود آغاز شد
فرصتی محدود برای خرید جدیدترین موتور Keeway در ایران
کسب درآمد در منزل با دستگاه جوجه کشی دماوند
نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری تسنیم در وب منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

قیمت ارز و طلالیگ ایران و جهان
پربیننده‌ترین اخبار سیاسی
۱تذکرات شفاهی| نمایندگان مخالف افزایش ۱۰ درصدی حقوق کارکنان دولت هستند
۲مالیات بر اصل قیمت طلا حذف می شود
۳شلیک موشک پدافندی در منطقه نطنز/ سخنگوی ارتش: تست سامانه های پدافندی بود
۴رئیسی: دولت در ۱۰۰ روز ۱۰۰ میلیون دوز واکسن تزریق کرد/ مردم به عملکرد دولت نمره بدهند/خنثی‌سازی و رفع تحریم‌ها ادامه می‌یابد
۵عباسی: شهیدان شهریاری و علی‌محمدی کنار شهید فخری‌زاده نقشه راه صنعت هسته‌ای کشور را تعیین کردند
۶پیشنهادات اصلاحی دیوان محاسبات درباره بودجه ۱۴۰۱ شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی
۷انتقاد«گلرو» از قیمت خودرو/قیمت پراید به ۱۹۰ میلیون رسیده
۸متن کامل وصیت‌نامه حاج قاسم سلیمانی منتشر شد+دست‌نوشته
اخبار روز سیاسی
عضویت دائم در شانگهای و دیپلماسی فعال منطقه‌ای و بین‌المللی /گزارش ۱۰۰روزگی دولت‌ - ۳
پیشنهادات اصلاحی دیوان محاسبات درباره بودجه ۱۴۰۱ شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی
قدردانی سردار باقری از چهار دهه فعالیت آیت‌الله جنتی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی
قالیباف تاکید کرد: ضرورت تأمین منابع مالی برای اجرای قانون دائمی حمایت از معلولان
مهمترین اخبار
رئیسی: دولت در ۱۰۰ روز ۱۰۰ میلیون دوز واکسن تزریق کرد/ مردم به عملکرد دولت نمره بدهند/خنثی‌سازی و رفع تحریم‌ها ادامه می‌یابد
اعتراف نخست وزیر اسبق اسرائیل: ابتکار عمل هسته‌ای در دست ایران است
مقام ارشد وزارت خارجه: متن پیشنهادی ایران بر اساس پیش‌نویس ۶ دور قبلی است
طحان نظیف: یکی از مصوبات طرح ساماندهی صنعت خودرو برای اصلاح به مجلس ارسال شد
هدف‌گذاری فاینانس ۵ میلیارد یورویی برای روابط اقتصادی تهران - مسکو
منتخب روز
روش های تشخیص در و پنجره دو جداره باکیفیت از زبان هافمن
ردیاب دانشجویی چیست و چگونه کار می کند؟
ارسال رزومه به آخرین فرصت‌های شغلی شرکت‌های بزرگ و معتبر
تصاویر و نظرات درباره هتل مارینا و پاناروما کیش
مطالب پیشنهادی
با این قیمت پرواز میکنی bootimar.com
فرصتی محدود برای خرید جدیدترین موتور Keeway در ایران
کسب درآمد در منزل با دستگاه جوجه کشی دماوند
حافظه SSD اکسترنال HP مدل Portable SSD P500 ظرفیت 500GB
میخوای دروس پایه 10 و 11 رو سریع یاد بگیری؟ (این فرم رو پر...
درباره ما
ارتباط با ما
آخرین اخبار | آرشیو اخبار
پیوندها
بازار
پربیننده‌ترین اخبار
قیمت ارز و طلا
لیگ ایران و جهان
ما را دنبال کنید:
RSS
تلگرام
اینستاگرام
توییتر
 آپارات
 سروش
 آی‌گپ
 گپ
 بله
 روبیکا
 ایتا

All Content by Tasnim News Agency is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Home صفحه اصلی پربیننده‌ترین اخبار مهمترین اخبار آرشیو اخبار سیاسی سیاست ایران نظامی | دفاعی | امنیتی گزارش و تحلیل سیاسی مجلس و دولت امام و رهبری ورزشی فوتبال ایران فوتبال جهان والیبال | بسکتبال | هندبال کشتی و وزنه‌برداری ورزش های رزمی ورزش زنان ورزش جهان رشته های ورزشی بین الملل دیپلماسی ایران آسیای غربی افغانستان آمریکا اروپا آسیا-اقیانوسیه پاکستان و هند ترکیه و اوراسیا آفریقا بیداری اسلامی اقتصادی اقتصاد ایران پول | ارز | بانک خودرو صنعت و تجارت نفت و انرژی فناوری اطلاعات | اینترنت | موبایل کار آفرینی و اشتغال راه و مسکن هواشناسی بازار سهام | بورس کشاورزی اقتصاد جهان اجتماعی پزشکی رسانه طب سنتی خانواده و جوانان تهران فرهنگیان و مدارس پلیس حقوقی و قضایی علم و تکنولوژی محیط زیست سفر حوادث آسیب های اجتماعی فرهنگی ادبیات و نشر رادیو و تلویزیون ‌دین ، قرآن و اندیشه سینما و تئاتر فرهنگ حماسه و مقاومت موسیقی و تجسمی استانها آذربایجان‌ شرقی آذربایجان غربی اردبیل اصفهان البرز ایلام بوشهر استان تهران چهارمحال و بختیاری خراسان جنوبی خراسان رضوی خراسان شمالی خوزستان زنجان سمنان سیستان و بلوچستان فارس قزوین قم کاشان کردستان کرمان کرمانشاه کهگیلویه و بویراحمد گلستان گیلان لرستان مازندران مرکزی هرمزگان همدان یزد جزایر خلیج فارس رسانه ها چند رسانه ای خواندنی بازار قیمت خودرو قیمت طلا، سکه و ارز سازمان‌ها و شرکت‌ها عکس فیلم گرافیک و کاریکاتور English العربیه Türkçe اردو